Evlilikte Yaşanan Sorunlar ve Çözümleri

Evlilik Sorunları

Bakanlığa bağlı özel bir Aile Danışmanlığı Merkezinde aile ve evlilik danışmanı görevim vardır. Evlilikler üzerine uzun yıllar çalışmalarım oldu. Bugüne kadar evlilikte yaşanan sorunlar ve çözümleri konusunda yapmış olduğum çalışmalar oldukça fazladır. Evlilik öncesi ve evlilik sonrası yaşanılan bu sorunlar çözülmediği takdirde ilişkiler çıkmaza girecektir. Türkiye genelinde birçok yerde özellikle Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep gibi illerde binlerce evli çift ile aile danışmanlığı çalışmalarım oldu.
Evlilik iki bireyin hem ruhsal hem de fiziksel anlamda bütünleşmesi demektir. Bireysel anlamda ben veya sen yerine çift düşünerek biz diyebilmektir. Bu açıdan evlilikte yaşanan sorunların temelinde biz olamama durumu vardır. Çiftler çözüme ulaşmak için ilk yapmaları gereken şey bireysel düşüncelerden kurtulup çift olarak düşünmeleri, hareket etmeleri ve davranmaları gerekiyor. Yani empati yapmaları gerekiyor. Kendilerini anlatmak yerine karşısındakini anlamaları gerekiyor.
Unutmayın evlilikte yaşanan sorunlar için mutlaka evlilik terapisti ya da psikolog ile görüşüp destek alın. Kendi başınıza çözemediğiniz problemlerin çözümünde evlilik terapisi ile çıkış yolu aramak en akıllı davranış şeklidir. Eşinizin sizi dinlemediğini düşünüyorsanız veya birbirinizi anlamakta zorlanıyorsanız, aile danışmanı ya da psikolog sizi içinde bulunduğunuz durumu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Evlilikte Yaşanan Sorunlar

Çiftler evlenecekleri zamana kadar partnerini mutlu etmeyi kendilerini mutlu etmekten daha önemli görürler. Kendi haz ve isteklerinde fedakarlık yaparak eşlerini mutlu etmenin yollarını ararlar. Evlendikleri andan itibaren herkes kendisi olmaya başlar. İnsanın biyolojik olarak içsel dürtüleri onu bencil olmaya iter. Bencil düşünce ve davranışlar arttıkça evlilikte yaşanan sorunlar da artmaktadır. Çiftler bencillikten kurtulmak için yapması gereken şey kendi istekleri ile karşı tarafın istekleri arasında dengeyi kurabilmesidir. Biz buna empati diyoruz. Yani evlilik öncesi devam eden fedakarlığın evlendikten sonra da devam etmesini arzu ediyoruz.
Bencil sevgilerde çıkarcılık ön plandadır. Sana ihtiyacı bitene kadar seveceği anlamını taşır. Sağlıklı olmayan bu evlilikte problem çıkması durumunda çözüme ulaşmak çok zor olacaktır. Çiftler mutlu olmak adına hayatlarını birleştirdikleri o evde bir arada olmanın keyfini çok uzun süre yaşayamazlar. Bencilliğin yerini fedakarlığın alması durumunda evlilikte yaşanan sorunlar daha kolay çözülmektedir. Eşinizin sizi sevip sevmediğini anlamak istiyorsanız sizinle ilğili yaptığı fedakarlıklara bakmanız gerekmektedir.
Peki, evlilikte yaşanan sorunlar deyince ne akla geliyor? Evlilikte iletişim sorunları, aile içi ve aile dışı sorunlar, şiddet, güven sorunu ve aldatma, gelin-kaynana savaşları, cinsel işlev sorunları, maddi sorunlar, eşlerde görülen kişilik bozuklukları, sorunları çözememe, evlilikte uyum, ilgisizlik ve kaliteli zaman geçirmeme, çalışmaktan kendini alamayan işkolik eşler, kumar ve madde bağımlılıkları vb.

Evlilikte Kişilik Sorunları?

Evlilikte sorun çıkartmak her kişinin başarısı iken, sorunu çözmek ise er kişinin başarısıdır. Biyolojik olarak bencil bir varlık olan iki insanın evliliklerini sürdürebilmeleri, enaniyeti, benliği, bencilliği, hodgamlığı, ve egoistliği bir kenara bırakıp fedakarlığı, tevazu ve alçak gönüllüğü öne çıkartması gerekir. Bunu engelleyen tek şey ise gurur ve kibirdir. O halde evliliğinizi toparlamak istiyorsanız, ilk önce gurur ve kibiri kendinizden yok etmeniz gerekecektir. Ancak bu sayede fedakar, alçak gönüllü ve tevazu sahibi biri olabilirsiniz. Bunu başardığınız takdirde eşinizi mutlu etmeye odaklanırsınız ve evlilikte yaşanan sorunlar azalır. Önce kendinizi HİÇ olarak görmeyi deneyin.
Tüm evlilikler aslında çıkara dayalı ilişkileridir. Herkes bu ilişkiden kendi payına ne düştüğünü dert edinir. Evli çiftler birbirlerinden mutluluk alabilmek amacıyla fedakarlık yapması gerektiğine inanır. Kaz gelen yerden tavuğu esirgememek mantığı ile yapılan bu fedakarlık biçimi doğru değildir. Taraflardan biri bu fedakarlıktan vazgeçince diğeri de vazgeçecektir. Sonucunda evlilikte yaşanan sorunlar ve çatışmalar kaçınılmazdır. Evli çiftler birbirlerini sadece kendileri olduğu için sevmeyi öğrenmeliler. Bu sevgilerde çıkar ilişkisi yoktur.

Evlilikte İletişim Sorunları?

İletişim, evlilikte yaşanan sorunların çözümünde gerekli olan tek kavramdır. Evli çiftler sorunlarını sırayla ve güncel haliyle tartışmalıdırlar. Karşılıklı olarak sorunların arka arkaya sıralandığı ve buna geçmişin de sorunlarının eklendiği tartışmalar kavga ile bitecektir. Hepsini tek seferde çözmeniz imkansız. Sorunlarınızı mutlaka önem sırasına göre listeleyin. Her şeyi sorun haline getirmek yerine gerçekten önemli olanları sorun olarak listeleyin.
Evliliğinizin başında yaptığınız hatalardan dolayı bugün birbirinizi suçlamayın. Çünkü o sorunlar o zamana ait. Her sorun kendi zaman, mekan ve kişi ortamında tekrardan değerlendirilir. O yüzden geçmişte bir yerde birileriyle yaşadığınız soruna verdiğiniz tepkiler bugünlerde farklı olacaktır. O dönemde kavga, küfür ve hakaret ile çözdüğünüz sorunları bugün konuşarak çözebiliyorsunuz. Yani zamanla olgunlaşıyorsunuz. Geçmişte kalan sorunlarınızla vedalaşın. Bugüne odaklanın.

Evlilikte Yaşanan Sorunlar Nasıl Tartışılmalı?

Evli çiftler, evlilikte yaşanan sorunlar için birbirlerine değil, sorunun kendisine odaklanmalı. Birbirlerine zıt görüşe sahip olsalar bile soruna odaklı tartışmanın içinde olacaklar. Birbirlerini incitmeyecek, aşağılamayacak ve hakaret etmeyeceklerdir. Sorundan uzaklaşıp birbirlerini suçladıklarında ise biz buna tartışma değil kavga diyoruz. Kişiler bu durumdan kesinlikle uzak durmalı. Duramayacak kadar öfkeleri yüksek ise sorunu konuşmayı mutlaka ertelemeliler.
Sorunların çözümünde kişi, yer ve zaman faktörleri doğru seçilmeli. Doğru kişilerle, doğru zaman ve doğru yerde sorunlar konuşulmalı. Aileler, arkadaşlar arasında sorun tartışmak yanlış kişi seçimidir. Arabada, tatilde, asansörde, işte sorun tartışmak yanlış yer ve yanlış zaman seçimidir. Eşler karşılıklı olarak birbirlerine zaman ayırarak birer kahve içimi rahatlığında bir ortamda evlilik ile ilgili problemleri tartışması uygundur.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.    error: Content is protected !!