Boşanma Sebepleri Arasında Aşkın Bitmesi: Eşinizi Yeniden Sevmenin Yolları

Evliliklerde boşanma süreci ne çok konuşulur oldu son günlerde. İki kişi bir araya gelince konu hep bu. Etraftaki örneklerden yola çıkıp eski zamanlardaki çiftlere gelen muhabbetlerde sonuç hep aynı: “Günümüz gençleri çok tahammülsüz…Biz eskiden sabrederdik….” Peki gerçekten öyle mi? Boşanmanın bu denli yaygınlaşmasının sebebi ne? Çiftler neden boşanırlar? Ve eskilerin sürekli kınadıkları eşini sevmemek boşanma sebebi mi?

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanmanın sebepleri nelerdir? Sorusuna verilecek cevap boşanacak çiftlerin sayısıyla eşittir aslında. Yani her çiftin kendine has boşanma sebebi vardır. Ve her evlilikte yaşananlar, o evliliğe özeldir. Ama hukuki olarak bakıldığında boşanmanın sebepleri, genel ve özel sebepler olmak üzere 2 grupta değerlendirilir.

Boşanmanın genel sebepleri, şiddetli geçimsizlik, çiftlerin arasındaki uyuşmazlıklar, hakaret, şiddet, çiftlerin birbirine karşı güven sarsıcı davranışları, evlilik yükümlülüklerini yerine getirmeme gibi davranışlar sayılabilir.

Boşanmanın Özel sebepleri ise, aldatma, cana kast, haysiyetsiz hayat sürdürme, akıl hastalığı, taraflardan birinin suç işlemesi gibi olaylardır.

Elbette ki bu sebepler çok genel olarak verilmektedir. İlişki özelinde baktığımızda her sebep farklı olaylarla kendini göstermektedir. Ve her sebebin kişilere olan etkisi farklıdır. Yani bir çift için boşanma sebebi olarak görülen şey, bir diğeri için görülmeyebilmektedir.

Bir İnsan Neden Boşanmak İster?

Bir insan neden boşanmak ister sorusuna verilecek en doğru cevap, bir insan boşanmak istiyorsa muhakkak haklı bir nedeni vardır olmalıdır. Çünkü boşanmak hiç kimse için kolay değildir. Beraberinde pek çok sorun getiren bir duruma kimsenin güle oynaya gittiği söylenemez. Çünkü boşanmak evlilikten daha büyük bir karardır.

Peki neden boşanmak isteriz? Çünkü o evliliğin içinde bizi mutsuz eden bir şey muhakkak vardır. Ve başka şekilde düzelmesi mümkün değildir.

Evlilik, bir yol arkadaşlığıdır. Bu arkadaşlıkta kişilerin en büyük amacı mutlu ve huzurlu olmaktır. Birlikte yürünen yolda yaşanacak her huzursuzluk, çiftleri olumsuz etkiler. Eğer kısa vadede bu sorunların sebebine inilip çözüm yolu aranmazsa ya da arandığı halde çözüm sağlanamazsa boşanma tek çözüm olarak karşımıza çıkar.

Çiftler Neden Boşanırlar?

Çiftler boşanırlar çünkü evliliği sürdürmek için sebepleri ve istekleri kalmamıştır. Kişiler evlenirken bir hayal kurarlar. Bu hayal herkes için farklı notalardan oluşur. Ama tüm evlilerde ortak olan hayal, hayatı mutlu bir şekilde paylaşmaktır. Eğer bu paylaşımda taraflar sürekli mutsuzsa, evde sürekli bir gerginlik hatta kavga varsa, kişilerin birbirlerine karşı düşünceleri, duyguları ve inançları değiştiyse çiftler artık hayatı paylaşmak değil hayatı yalnız yaşamak isterler. Bu da boşanma düşüncesini beraberinde getirir. Çünkü bu tarz durumlarda kurulan genel cümle “Sürekli mutsuz olacaksam neden başkasının kahrını çekeyim? “oluyor.

Aile Terapisi Yorumları

Aile Danışmanı Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde uzun yıllardır aile danışmanı olarak çalışan ve 15.000 den fazla evlilik danışmanlığı tecrübesi olan Halil Özgen hocamız boşanma psikolojisi konusunda süreçleri yönetmekte zorlanan çiftlere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Evliliğin istenmeyen durumu olan boşanma psikolojisi ve çözümleri konusunda Halil Özgen hoca ve uzman psikolog ekibiyle Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE TERAPİ almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Eşini Sevmemek Boşanma Sebebi mi?

Boşanmaya karar veren çiftlere sorulan ilk soru, sebep neydi oluyor? Ve ne yazık ki bazen her gerekçe toplum tarafından onay görmüyor. Bunların başında da eşini sevmemek boşanma sebebi mi sorusunun cevabı geliyor.

Boşanmanın pek çok sebebi olabileceğini söylemiştik. Bu sebeplerin elbette ki hepsi haklı sebeplerdir ama bu sebepler arasında belki de en önemlisi eşini sevmemektir. Çünkü evliliğin en önemli unsurlarından biri çiftlerin birbirlerine karşı duydukları sevgi ve saygıdır. Ve evliliğin olmazsa olmazlarıdır.

İki insan birbirini sevmiyorsa onların değil aynı evi paylaşması aynı sofraya oturması bile imkansız hale gelebilir. Çünkü sevgi, insanlar arasındaki en kuvvetli iletişim biçimidir. Bu iletişim, kişileri birbirine bağlayan ve kusurları örten en güzel dildir. Dolayısıyla iki kişi arasında sevgi yoksa ortada ne bağ vardır ne de iletişim. Ve sevgi yoksa tüm kusurlar ortadadır. Bu yüzden eşini sevmemek boşanma sebebidir.

halilozgen11
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Psikolojik Sorunlar Nedeniyle Boşanma

Psikolojik sorunlar nedeniyle boşanma, en geçerli boşanma sebeplerinden biridir. Çünkü ruh sağlığı yerinde olmayan biriyle sağlıklı bir iletişim kurmak çoğu zaman imkansızdır. Üstelik psikolojik sağlığı yerinde olmayan kişiler, sorunları sağlıklı bir şekilde çözmekten de uzaktırlar. Bu yüzden çiftlerden birinde psikolojik bir problem varsa öncelikli olarak bu problemin çözümü için çaba harcanmalıdır. Eğer problem çözülmüyorsa ya da problemli taraf çözüme yanaşmıyorsa evlilikte ciddi problemler yaşanmasına neden olur. Bu da psikolojik sorunlar nedeniyle boşanma olayının yaşanmasına neden olur.

Kadınların Boşanma Sebepleri

Boşanma sebepleri cinsiyete göre de farklılık gösterebilir. Kadınlar için sebep olan şey, erkekler için olmayabilir. Çünkü kadın ve erkeklerin evlilikten beklentileri değişebilir. Kadınlar, hassas varlıklardır. Dolayısıyla kırılganlıkları, duygusallıkları daha fazla olabilmektedir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki günümüzde kadınların boşanma sebepleri arasında en yaygını, ilgisizlik ve sevgisizliktir.

Kendisini yok sayan, görmezden gelen ve değersiz hissettiren erkek kadınlar için ciddi bir sorundur. Bu sorun başka problemlerle birleştiğinde kadınlar için boşanma nedeni haline gelebilmektedir. Elbette ki bu konuda genelleme yapmak doğru değildir. Aynı sebepler erkekler için de geçerli olabilir. Ama kadınların ilgisizliğe dayanma eşikleri erkeklere göre daha zordur.

Bunların dışında kadınların boşanma sebepleri arasında; maddi sorunlar, aldatma, şiddet, sorumsuzluk, çocuklarla ilgili problemlere karşı ilgisizlik, çekirdek aile dışındakilerle yaşanan sorunlar, psikolojik sorunlar, cinsel sorunlar, iletişimsizlik, saygısız davranışlar, kıskançlık gibi sorunlar da sayılabilir.

Kadının Boşanma Sebebi

Kadının boşanma sebebi ile erkeklerinki benzese de kadının evlilikten umut kesme süresi daha uzun sürebilmektedir. Yani kadınlar daha tahammüllüdür ve evliliğe çok fazla şans verir. Ama sorunların çözülmesi için karşı taraftan bir çaba göremediklerinde kadınlar da boşanma için adım atarlar. Yani kadının boşanma sebebi partnerine olan inancını kaybetmesiyle başlar.

Erkeklerin Boşanma Sebepleri

Erkeklerin boşanma sebepleri de aslında kadınlardan çok uzak değildir. Sadece cinsiyete göre değişen hassasiyetler vardır. Evlilikte olan her huzursuzluk iki tarafı da olumsuz etkiler elbette. Ama erkekler yapısı gereği evlilikten daha farklı beklentilere sahiptir. Dolayısıyla bu durum da erkeğin boşanma sebebi ile kadının boşanma sebebi arasındaki farklılıkların ortaya çıkartmaktadır. Yapılan araştırmalarda erkekler için boşanma nedeni olarak ilk sırayı sadakatsizlik aldığını gösterir.

Bunun dışında geçimsizlik, kadının sorumluluklarını yerine getirmemesi, psikolojik nedenler, cinsel nedenler, kıskançlık, çocuklarla ilgili problemlerde kadınların sorumluluk almaması, kişilik uyuşmazlığı, hakaret, çekirdek aile dışındakilerle yaşanan sorunlar, iletişim problemleri, saygısız davranışlar, eşin küçük düşürücü davranışları gibi durumlar da sayılabilir.

Erkeğin Boşanma Sebepleri

Erkeğin boşanma sebebi kadının boşanma sebebi ile temelde ortaktır. Sadece hassasiyetlere göre farklılık gösterebilir niteliktedir. Erkeğin yetiştiği ortam, aldığı eğitim, sosyal çevresi, psikolojik durumu bu hassasiyetlerin belirleyicisidir.

Boşanma Sebepleri Cinsellik

Boşanma sebepleri içinde cinsellik çok fazla dile getirilmeyen ama en yaygın olan sebeplerden biridir. Kişilerin arasında sağlıklı bir cinsel yaşantının olmaması Türk Medeni Kanunu’na göre de geçerli bir boşanma sebebidir. Çünkü cinsellik evliliğin sac ayaklarından biridir. Cinsellikte yaşanan problemler evliliğin temelden sarsılmasına neden olur. Cinsellik sadece bir ihtiyaç olmaktan öte çiftleri birbirine yakınlaştıran işleviyle de önemlidir. Dolayısıyla cinsel sorunlar evliliğin bitmesi için yeterli bir sebep olabilir.

Evlilikte cinsel problemler yaşamanın da pek çok psikolojik ve biyolojik sebebi vardır. Kişilerin boşanma düşüncesinden önce bu anlamda bir destek almaları evliliklerinin devamı için bir şans olabilmektedir. Bu açıdan boşanma sebebi cinsellik olanlar öncelikle bu konuda bir uzman desteği almalıdır. Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi çiftlere cinsel terapi konusunda destek veren bir sağlık kuruluşudur. Evliliklerinde psikolojik kökenli cinsel problemleri olan kişilere destek veren bu kurum belki de evliliğinizin kurtulması için en doğru yer olacaktır. Evliliğinize bir şans vermek için bizimle iletişime geçin.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


    error: Content is protected !!