Boşanma Sürecinde Aile Danışmanlığı. Eyvah Boşanıyorum!

Boşanma Süreci Danışmanlığı Nedir?

Boşanma danışmanlığı, ayrılmaya karar vermiş kişi ya da çiftlerin boşanma dönemini oldukça kolay atlatmasını sağlayan aile danışmanlığı hizmetlerine verilen addır. Boşanma süreci danışmanlığı ile hem boşanacak çiftlerin hem de varsa çocukların, süreci en az zararla atlatmaları hedeflenir. Bu sürece dahil olan kişinin hem boşanma öncesi hem de boşanma sonrası yapması gerekenler ve ruhsal iyilik durumu için olması gerekenler aile ve boşanma süreci danışmanlığı sayesinde çok kolay içselleştirilebilmektedir.

Evlilikte boşanma süreci, kişilerin tek başına atlatmakta zorlanacağı bir süreçtir. Bu durum, cinsiyet ayırt etmeksizin her iki taraf için de zorlayıcı bir süreçtir. Hatta çocuklar için de. Dolayısıyla bu sürecin sağlıklı atlatılması hem tarafların hem de ortak çocukların sonraki yaşamları için çok değerlidir. Bu açıdan boşanma sürecinde aile danışmanlığı hizmeti almak, aile bireyleri için elzemdir.

Boşanma Süreci Danışmanlığı Nedir?

Boşanma süreci danışmanlığı, boşanmak isteyen çiftlerin boşanma süreci ve sonrasında yaşayabilecekleri sorunları önleme amaçlı bir aile danışmanlığı sistemidir. Evliliklerini yürütmekte zorlanan kişiler, boşanmaya karar verdiklerinde çoğu zaman kendilerini bekleyen durumlardan habersizdirler. Onlar sadece evliliği yürütemeyeceklerini anlamışlar ve bu yola girmişlerdir. Ama boşanma kararı beraberinde pek çok sorunun kapısını aralar. Bu sorunların neler olduğu ve bu sorunlara karşı nasıl bir davranış sergilenmesi gerektiğini çoğu kişi bilmez. Bu yüzden de kişilerin hayatını olumsuz etkileyebilecek kararlar alabilirler. İşte boşanma süreci danışmanlığı tam da bu amaca hizmet etmektedir.

Boşanma Sürecinde Aile Danışmanlığı Yorumları

Aile Danışmanı Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde uzun yıllardır aile danışmanı olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız evlilikte boşanma süreci sorunuyla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan çiftlere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Evlilikte yaşanılan sorunlar konusunda Halil Özgen hoca ve uzman psikolog ekibiyle Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE TERAPİ almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Boşanma Danışmanlığı ve Süreci

Boşanma, kişilerin evliliklerini devam ettiremeyeceklerini anladıklarında evliliklerini bitirmek adına aldıkları bir karardır. Bu karar bazen iki kişinin isteği ile olurken bazen de taraflardan biri isterken diğeri boşanmaktan kaçınabilmektedir. Her iki durumda da yani gerek anlaşmalı boşanmalarda gerekse çekişmeli boşanmalarda kişiler için boşanma süreci travmatik olabilmektedir. İşte boşanma danışmanlığı ve süreci her iki durumda da kişilerin ruh ve beden sağlıklarını korumaya yöneliktir.

Kişiler evlilikleri çıkmaza girdiğinde öncelikle çift terapisi ile bu çıkmazdan çıkmaya çalışmalıdırlar. Pek çok evlilik çift terapisi sayesinde boşanma eşiğinden dönebilmektedir. Bu anlamda çift terapisi makalemiz size faydalı olacaktır. Çift terapisinin işe yaramadığı durumlarda ise yapılacak en iyi şey, boşanma süreci danışmanlığı için bir yol haritası çizmek olacaktır.

Boşanma Sürecinde Çiftlerin Yaşadığı İlk Evre Nedir?

Boşanma süreci pek çok aşaması olan bir süreçtir. Kişiler bu kararı aldıklarında ilk evre şok evresidir. Yani kişi bir karar almıştır ve bu kararın önünü arkasını düşünemeyecek kadar “Boşanma” ya odaklanmıştır. Yani amacı sadece evliliği bitirmek ve partneriyle yaptığı evlilik sözleşmesinin tüm yükümlülüklerinden kurtulmaktır. Ama aslında iş bu kadar basit değildir. Özellikle de çocuklu olan çiftlerin boşanmasında süreç daha karmaşıktır. Ve bu şok süreci en kısa zamanda atlatılıp mantıklı düşünme evresine geçilmelidir. İşte bu aşama kişilerin boşanma danışmanlığı almasıyla kolaylaşacak bir süreçtir.

Boşanmada En Çok Kim Etkilenir?

Boşanmada en çok kim etkilenir? sorusunun net bir cevabı yoktur. Her evlilik kendine özeldir ve evliliğin dinamikleri o evliliğe hastır. Dolayısıyla her boşanma da kendine has şekilde gerçekleşir. Öncelikle şu unutulmamalıdır ki boşanma sarsıcı bir olaydır. Boşanmanın tarafı olan herkes az ya da çok bu sarsıntıdan etkilenir. Kişilerin evlilikten beklentilerine ve boşanmaya karşı hazır bulunuşluklarına göre etkilenme dereceleri değişse de boşanmadan hasar almadan çıkan çok az insan vardır. Sonuçta bir hayal kurulmuştur ve bu hayali gerçekleştirememek bile kişiler için olumsuz bir durumdur. Yani taraflar için bir hayal kırıklığı söz konusudur ve bu hayal kırıklığı kişileri muhakkak olumsuz etkileyecektir.

Evlilikte Boşanma Sürecinde Aile Danışmanlığı Zorunlu mu? (Birlikte daha kolay)

Evlilikte boşanma sürecinde aile danışmanlığı zorunlu demektense “gerekli” demek yerinde olacaktır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi boşanma sürecindeki kişilerin en baskın hissettiği duygu kendilerini yalnız hissetmeleridir. Çoğu kişi sanki bu olayı ilk yaşayan kişi kendisiymiş gibi hisseder ve beraberinde suçluluk da hisseder. Yolunu çizmekte zorlanır ve sürekli kararsızlık yaşar. Çünkü hata yapmaktan korkar ama hata yapmaması için ne yapması gerektiğini de bilmez. İşte evlilikte boşanma sürecinde aile danışmanlığı bu açıdan gereklidir. Kişilerin kendini yalnız hissetmelerini önlemek ve doğru adımlar atmasını sağlamak için.

Hayatımızın en büyük kararlarından birini alırken doğru adımlar atmak çok önemlidir. Ama atacağımız adımların doğru mu yanlış mı olduğunu bilmek bazen tek başına bilebileceğimiz bir şey değildir. Özellikle de boşanma süreci ruh halindeyken. İşte bu noktada bir uzman psikolog görüşlerinden faydalanmak, onun yolumuza ışık tutmasını sağlamak boşanma sürecini yönetmemiz için en isabetli karar olacaktır.

Daha önce boşanma kararı almış ve boşanma sürecini Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi ve Halil Özgen hoca ile yönetmiş danışanların aile danışmanlığı yorumları, sizin için de aydınlatıcı olacaktır. Aile danışmanlığı ile boşanma sürecine giren kişiler, hem boşanma öncesini, hem boşanma dönemini hem de boşanma sürecini en doğru şekilde yönetebilmektedirler.

Boşanma Öncesi Psikolojik Destek

Bir söz var “Evlenilecek insan bulmak kolay önemli olan boşanılabilecek insan bulmakta” diye. Bu söz ilk bakışta biraz saçma geliyor. Ama boşanma sürecine girdiğinizde karşınızdaki insanın tutumları, boşanma sürecinin atlatılması için çok büyük bir etken oluyor. Karşınızdaki insanın hayata, ilişkilere ve boşanmaya bakış açısı boşanma sürecinin kolay ya da zor olmasını belirliyor aslında. Dolayısıyla boşanılacak kişinin tutumları, sizin ruh ve beden sağlığınızı doğrudan etkiliyor. Çok az insan ne yazık ki mahkemeye yan yana gelip el sıkışarak ayrılabiliyor. Genelde hep bir haklı çıkma, suçlama girdabına giriyor çiftler. Ve bu da içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Çünkü iki taraf da aslında ne yapacağını ve nasıl davranması gerektiğini bilmiyor.

İşte boşanma öncesi psikolojik destek, çiftleri boşanmaya hazırlayan bir terapi şekli. Kişilere ilişkilerinin geldiği noktayı göstermek, boşanmanın gerekli olduğunu görmelerini sağlamak ve boşanma sürecinin işleyişini göstermek adına boşanma öncesi psikolojik destek çok gerekli bir noktada duruyor. Hem çiftleri hazırlamak hem de yol haritası çizmelerini sağlamak boşanma öncesi psikolojik desteğin faydaları olarak kendini gösteriyor. Bu anlamda Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan Halil Özgen hocamız ve uzman psikolog ekibi size en doğru boşanma öncesi psikolojik desteği verecektir.

Boşanma Sonrası Psikolojik Destek

Boşanma gerçekleşince ne yazık ki her şey bir anda düzelmiyor. Yani evimizi, eşyalarımızı, soy adımızı değiştirmek kadar hızlı olmayabiliyor yeni hayata uyum sağlamak. Kişilerin çoğu bu dönemde daha çok yıpranıyor. Hatta araştırmalara göre boşanma sonrası depresyon, boşanma dönemi depresyonuna göre daha fazla. İşte bu yüzden boşanma sonrası psikolojik destek çok önemli bir noktada duruyor. Bu destek sayesinde boşanmış bir kadın ya da boşanmış bir erkek olarak devam etmenin getireceği durumlara hazırlıklı olmak, yeni bir hayatta yalnız başına ilerlemek için güç bulmak daha kolay hale gelebiliyor.

Eğer siz de boşanmanın getirdiği yeni duruma alışmakta zorlanıyorsanız bir an önce Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi ile iletişime geçip Halil özgen hocamızdan ve uzman psikolog ekibinden boşanma sonrası psikolojik destek alarak kendiniz için en doğrusunu yapmalısınız.

halilozgen09
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Evlilikte Boşanma Sürecinde Aile Danışmanlığı

Boşanma danışmanının yaptığı işler, 3 grupta incelenir. Bunlar; boşanma öncesi danışmanlık, boşanma dönemi danışmanlığı ve boşanma sonrası danışmanlığı olarak ayrılır. Boşanma öncesi dönem, kişilerin ayrılmaya karar vermelerinde onlara destek içerikli terapileri içerir. Bu terapiler ile kişilerin olaylara daha geniş pencereden bakmaları ve ayrılma kararında ne derece emin olduklarını görmeleri sağlanır. Boşanmaya karar vermek kolay değildir. Evlilikteki geçimsizlikleri çözmek kişilerin ilk yapması gereken şeydir.

Eğer çift terapisi, sorunlarınızı çözmenize yeterli değilse, ayrılmak tek çözüm yoluysa bu dönemi sağlıklı atlatmak adına boşanma danışmanlığı almanız gerekmektedir. Böylelikle kararınızdan emin olup olmadığınız konusunda ve boşanma sonrası sizi nelerin beklediği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Boşanma öncesi terapi, sadece çiftleri boşanma sürecine hazırlamakla kalmaz diğer kişileri özellikle çocukların da hazırlanmasını sağlar. Kişilerin süreci yönetmesini kolaylaştıran planlama dönemi olarak boşanma öncesi terapi, sağlıklı boşanmalarda çok önemlidir.

Boşanma dönemi terapileri sayesinde de özellikle çekişmeli boşanmaların yıpratıcı sürecinin kolaylıkla atlatılması sağlanır. Kişiler terapiler sayesinde daha gerçekçi ve daha nesnel olabilir. Boşanma sonrası dönem kişiler adına oldukça zor dönemlerdir. Bu dönemlerde terapi desteği almak, yeni hayata kolaylıkla uyum sağlanmasına yardımcı olur.

Halil Özgen Hoca, boşanma süreci danışmanlığı hizmeti, boşanma psikolojisi ve danışmanlığı gibi konularda profesyonel destek sunmaktadır. Boşanma süreci tavsiye isteyenler adına en çok tavsiye edilen ismi Halil Özgen, boşanma sürecini en doğru şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


    error: Content is protected !!