Evlilik Terapisti İle Çiftler Sorunlarından Kurtuluyor

Evlilik Terapisti Nedir?

Merhaba, ben Halil Özgen. Merkezi Adana’da bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı özel bir aile danışmanlığı merkezinde uzun yıllardır evlilik, anne, baba, çocuk ve ergen konularında danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Bugüne kadar ki meslek hayatımda 15.000’den fazla danışmanlık tecrübem var. Türkiye’de evlilik okulu çatısı altında evlenmek üzere olan nişanlı çiftlere evliliklerde karşılaşabilecekleri problemler hakkında bir dizi eğitimler verdim. Ayrıca Türkiye’nin her yerinden katılan genç psikolog meslektaşlarım için İmago evlilik terapisi kuramları ve uygulamalı evlilik terapisi eğitimleri vererek genç evlilik terapist ekibimin yetişmesine öncülük ettim. Bununla birlikte evlilik atölyesi çalışmalarım ile çiftlere yaşadıkları sorunların çözümleri için drama çalışmaları yaptım.

halil-özgen
Halil Özgen
Aile ve Evlilik Danışmanı

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik terapisi bir tür psikoterapi olup çiftlerin çatışmalarını fark etmesine, çözmesine ve ilişkilerini ileri düzeye taşımasına yardımcı olan yöntemdir. Uzun seanslar boyunca devam eden psikoterapi seanslarına göre her iki partner ile birlikte çalışılan evlilik terapisi süreçleri daha kısa seanslarda tamamlanır. Bazen de çiftler birbirlerini daha iyi anlayabilmek ve evliliklerini güçlendirmek için bile evlilik terapisti ile birlikte destek alabilirler. Halil Özgen hocamız Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde bulunan psikolog ve evlilik terapisti ekibi ile birlikte evliliğinizi yeniden inşa etmek ve güçlü kılmak için her türlü yakın ilişki konusunda çalışmalar yapabilmektedir. Ayrıca evlenmeyi planlayan nişanlı çiftler evlilik öncesi danışmanlık ile birbirlerini daha derinden anlayabilirler ve evlilik öncesi var olan farklılıklarını giderebilirler.

Ancak evlilikte her zaman sorunlar çözülmeyebilir. Bazen evliliği sonlandırmaktan başka çare kalmamıştır. Yine aynı şekilde boşanmayı planlayan evli çiftler evlilik terapisti seanslarına katılarak boşanma süreçlerini sağlıklı bir şekilde geçirebilirler. Seanslar evliliği en iyi şekilde sonlandırma becerilerine odaklanır. Çiftlerin sahip oldukları çocukları da pedagojik anlamda boşanma süreçlerinde daha az zarar görmüş olurlar. Boşanma kararı alan çiftlerin boşanma süreci danışmanlığı süreçlerine katılmalarını çocuklara karşı ebeveyn tutumları ve davranışları açısından tavsiye ediyorum.

Evlilik Terapisti Yorumları

Evlilik terapisi için ilk yapmanız gereken şey iyi bir evlilik terapisti bulmanızdır. Sitemizdeki yorumları inceleyerek benim hakkında danışanların yorumlarını okuyabilirsiniz. Kendinize yakın hissederseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Evlilik Terapisti Fiyatları Nedir?

Her seans için ne kadar ücret alındığı konusu ilk sorulan sorular arasındadır. Evlilik terapisti fiyatları oldukça fazla değişiklik göstermekle birlikte bakanlığın açıkladığı rakamlar en düşük 350 TL ile en yüksek 1000 TL arasındadır. Ortalama seans süremiz 60 dakika olup seans ücretimiz en uygun seans ücreti belirlenmiştir.

Seans aralıkları ise çiftlerin sıkıntılarının büyüklüğüne göre haftalık, 15 günlük veya aylık olarak belirlenmektedir. İlk 4 seansta çiftin yaşadığı sorunun birbirlerini rahatsız edici yönlerini ortadan kaldırmak için çalışmalar yaparız. 4. seanstan itibaren aylık seanslar halinde çiftin yaşadığı sorunların kalıcı olarak ortadan kalkması konusunda tamamlayıcı danışmanlık hizmeti verilmektedir. Bazı çiftler sadece birkaç seans evlilik terapisine ihtiyaç duyarken, bazıları ise birkaç ay seanslara devam etmek ister. Yaşadığınız sorunların büyüklüğüne göre bu süreyi sizle birlikte belirleyeceğiz.

Çoğu zaman bir evlilik terapisti desteği almaya karar vermek zordur. Ancak sorunlu bir evliliğiniz varsa, destek almak, yardım istemek sorunlarınızı görmezden gelmenizden çok daha etkilidir. Sorunlarınızın kendi başına geçeceğini düşünüyorsanız zamanla daha karmaşık hale geldiğini göreceksiniz. Evliliğinizin yardıma ihtiyacı olduğunu kabul ederek profesyonel yardım almaya adım atmak en zor kısmıdır.

Evlilik Terapisti Tavsiye Eder misiniz?

Evlilik terapisti tavsiyesi için sevdikleriniz, arkadaşlarınız veya doktorlarınız önerilerde bulunabilir. Bir terapiste karar vermeden önce mutlaka deneyimini öğrenin. Bugüne kadar yaklaşık 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan biri olarak evlilikler konusunda oldukça fazla vaka çalışmasına sahibim. Seans haricindeki zamanlarda bile asistanım aracılığıyla bana ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Evlilik terapisi ile ilişkinizi sağlamlaştıracak iletişim kurma, problem çözme ve farklılıkların tartışılması konularında beceriler öğreneceksiniz. Tartışmalarınızın kaynaklarını saptayıp birbirinizi daha iyi anlamayı öğreneceksiniz. Birbirinizin suçlamadan sorunların ne olduğunu öğrenip, problemleri ortadan kaldırmanın yollarını öğreneceksiniz.

En İyi Evlilik Terapisti Nasıl Bulunur?

İyi evlilik terapisti düşünüyorsanız akılda tutulması gerekenler şunlardır. Sorunlarınızı danışmanla konuşma bazen zor olabilir. Çoğu zaman çiftler seanslarda birbirlerine bağırabilir, şiddetli tartışabilir veya tam tersine sessiz ve suskun kalabilirler. Aslına bakarsanız her ikisi de kötü değil. Terapistiniz bir hakem gibi davranarak aranızdaki sorunların giderilmesi için mevcut öfke durumunuzla nasıl başa çıkabileceğinizi öğretecektir.

Eşiniz evlilik terapisti ile psikolojik danışmanlık seanslarını kabul etmez ve reddederse seanslara tek olarak katılabilirsiniz. İlişkinizi onarmak için size bireysel olarak yardım edecek ve nasıl davranmanız gerektiği hususlarında tavsiyelerde bulunabiliriz. Evlilik terapisi seansları sırasında öğrendiklerinizi uygulamaya geçirmek için sizlere ev ödevleri vereceğiz. Çiftlerden birinin ruh sağlığı açısından başka sorunları varsa, bu sorunların çözümü içinde psikiyatri desteği almasını tavsiye edeceğiz. Sizler de evlilik sorunlarınızın çözülmesi için benimle çalışmak isterseniz sitedeki iletişim bilgilerini kullanarak psikolog asistanıma erişebilir ve seanslar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.    error: Content is protected !!