Evlilik Danışmanı Nedir ve Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Evlilik Danışmanı Nedir?

Modern toplumun en önemli kurumlarından biri olan evlilik; özellikle günümüzde çiftler için oldukça karmaşık bir hal alabiliyor. Bu durumda evli çiftlerin ilişkileri süresince karşılaştıkları duygusal, mantıksal, ailevi ve sosyal problemlere yanıt verebilmeleri de zorlaşabiliyor. Tam da böylesine durumlarda evlilik danışmanları; çiftlerin evlilikleri süresince yüzleştikleri zorlukları psikolojik danışmanlık yöntemi ile kontrol altına almalarına yardımcı oluyorlar. Bu bilgileri göz önünde bulundurunca “evlilik danışmanı nedir” sorusu için evlilik kurtarıcısı gibi algılar yaratılıyor. Fakat bu doğru değil. Bir evliliği kurtarmak, evliliklerde yolunda gitmeyen şeyleri yoluna sokmak tamamen çiftlerin karşılıklı özverisine ve inisiyatifine bağlı.

halil-özgen
Halil Özgen
Aile ve Evlilik Danışmanı

Evlilik Danışmanı Tam Olarak Ne İş Yapar?

Evlilik danışmanları, evli çiftler arasındaki diyaloğu kuvvetlendirmeye yönelik psikolojik destek sağlayan ve evlilik terapisi gibi yöntemleri uygulayan uzmanlardır. Psikoloji alanında uzmanlaşmış olan bu kişiler, resmi olarak psikolog statüsüne sahip olan ya da eğitim veya sertifikasyonunu tamamlamış profesyonellerdir. Evlilik danışmanlarının temel sorumluluğu ise evli çiftler arasındaki diyaloğu güçlendirmek ve çiftlerin evlilik sürecindeki sorunlara duygusal ve mantıksal çerçevede yaklaşabilmelerini sağlamaktır.

Bu bilgiler ışığında evlilik danışmanları sadece çiftler arasındaki duygusal ve mantıksal dengeyi sağlamak için modern psikolojinin yaklaşımları ile hareket eden profesyoneller olarak öne çıkıyorlar. Bu alanda yaşadığınız sorunlara çözüm bulmak için ise Halil Özgen Hoca ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Seans almak için tek yapmanız gereken ekranın altındaki butonları kullanmaktır. Buradan telefonla arayabilir, Whatsapp üzerinden bilgi alabilir yani kolayca ulaşabilirsiniz.

Evlilik Danışmanlığı Yorumları

Evlilik danışmanlığı için ilk yapmanız gereken şey iyi bir aile danışmanı bulmanızdır. Sitemizdeki yorumları inceleyerek benim hakkında danışanların yorumlarını okuyabilirsiniz. Kendinize yakın hissederseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Evlilik Danışmanı Tam Olarak Ne İş Yapar?

Evlilik danışmanları, evli çiftler arasındaki diyaloğu kuvvetlendirmeye yönelik psikolojik destek sağlayan ve evlilik terapisi gibi yöntemleri uygulayan uzmanlardır. Psikoloji alanında uzmanlaşmış olan bu kişiler, resmi olarak psikolog statüsüne sahip olan ya da eğitim veya sertifikasyonunu tamamlamış profesyonellerdir. Evlilik danışmanlarının temel sorumluluğu ise evli çiftler arasındaki diyaloğu güçlendirmek ve çiftlerin evlilik sürecindeki sorunlara duygusal ve mantıksal çerçevede yaklaşabilmelerini sağlamaktır.

İlişki ve Evlilik Danışmanına Neden Gidilir?

İlişki ve evlilik dinamikleri günümüzde o kadar değişti ki çiftler arasındaki iletişimin de boyut değiştirdiğini söylemek yanlış olmaz. Bu bağamda ilişki danışmanlığı ve evlilik danışmanlığı günümüzün en popüler ihtiyaçları arasında yer alıyor. Peki ilişki ve evlilik danışmanına neden gidilir? Evlilik ve ilişki danışmanına sadece boşanma sürecinde olan, büyük sorunlar yaşayan çiftler mi gider? Modern aile yapısının iletişime dayanan temelleri, evlilikte sağlıklı bir iletişim için diyaloğu zorunlu kılar. Bu bağlamda diyalog kanallarının tıkanması durumunda da evlilik danışmanlığı hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.
Tüm bunların yanı sıra ilişkilerde kafa karışıklığı yaşayan, ortak alınması gereken kararlarda tutarsızlıklar yaşayan çiftler de evlilik danışmanlarına gidebilir. Özellikle çocuk isteme durumu, kariyer planlaması ya da çiftlerin nerede yaşaması gerektiği ile alakalı ortak yolu bulamaması gibi durumlar, ciddi kafa karışıklıklarına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda evlilik terapistleri, çiftlere içinde bulundukları durumu daha net kavramalarını sağlayacak psikolojik içgörüler sunarak duygusal ve mantıksal çerçeveyi daha net görebilmelerini sağlar. Terapist, Tarafların çıkarlarını eşit, net ve karşılıklı olarak ele alıp kişisel haklarını suistimal etmeyecek şekilde en doğru şekilde yönlendirmeye çalışır.

En İyi Evlilik Danışmanı Nasıl Bulunur?

Evlilik danışmanları her ne kadar sağlamış oldukları terapi hizmetlerinin verimliliklerine göre değerlendirilseler de en iyi evlilik danışmanı tespit etmek için bir derecelendirme sistemi mevcut değildir. Fakat yine de yaşadığınız bölgeye yakın, danışanları tarafından yüksek beğeni toplayan, itibar sahibi ve kalifiye evlilik danışmanlarını kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Evlilik ve aile terapisi gibi hizmetler de sağlayan evlilik danışmanlarını değerlendirirken muhakkak sahip oldukları sertifikasyonları göz önünde bulundurun.
Evlilik danışmanı sertifikası gibi özel belgelere sahip olmaları haricinde danışmanların; kişisel gelişim ve ilişkilerle alakalı olan kişilik envanteri, bilişsel davranış terapisi ve aile danışmanlığı sertifikası gibi sertifikasyonlara sahip olmaları da önemli bir avantaj olacaktır. Bu noktada ilişkiniz için en iyi evlilik danışmanı seçerken danışmanların akademik arka planlarını, yetkinliklerini ve sahip oldukları belgeleri de dikkate almanız yararlı olacaktır.

Evlilik Danışmanlığı Ücretleri Hangi Aralıklarda Yer Almaktadır?

Evlilik danışmanlığı ücretleri, hizmet alınacak danışmanın yetkinliklerine ve uzmanlığına göre farklılık gösterebilmektedir. Evlilik danışmanlığı fiyatlarını etkileyen diğer önemli unsurlar da hizmet alacağınız bölgedir. Büyükşehirlerdeki ve merkezi bölgelerdeki danışmanların fiyatları kırsal kesimde yer alan danışmanların sağladıkları fiyatlandırma politikasıyla da farklılık göstermektedir. Sağlanan evlilik danışmanlığı ücretini belirleyen bir diğer önemli unsur da çiftlerin terapi ihtiyaçlarıdır. Uzun vadeli danışmanlık gerektiren durumlarda danışmanlık fiyatlarında da uygulanan evlilik danışmanlığı seans ücretleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu bağlamda ilgilendiğiniz evlilik danışmanlığı hizmetiyle alakalı en net fiyat bilgisini almak için danışmanınızla arayarak irtibat kurmanız daha doğru olacaktır

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.    error: Content is protected !!