Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Hiperaktif Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır?

Hiperaktivite Nedir? Hiperaktif Ne Demek?

Hiperaktivite nedir? Hiperaktif çocuğa nasıl ders çalıştırılır? Soruları anne baba olan herkesin cevabını bilmesi gereken sorulardır. Çünkü anne ve babalar çocukları biraz hareketli davrandığında ona hemen hiperaktif damgasını yapıştırmakta ve çocuğun her davranışını bununla açıklamaktadır. Oysa hiperaktivite bozukluğu ciddi sorundur ve yaramazlıktan çok daha öte bir şeydir.

Hiperaktivite Bozukluğu çocukta görülen davranış bozukluğudur. Ve ancak uzman desteği ile çözülebilir. Anne karnında başlayan, sebepleri henüz net olarak bilinmeyen ama genetik olduğu yönünde çalışmalar bulunan beynin ileti merkezlerindeki bilgi akışından sorumlu maddelerin neden olduğu problemdir diyebiliriz.

Hiperaktif, TDK’ya göre aşırı etkin olarak tanımlanır. Yani hiperaktif, hareketlerinin fazlalığıyla kendini gösteren vücudu ve beyni hızlı çalışan kişilere verilen addır. Hiperaktif insanların pek çok özelliği vardır. Bunu sadece aşırı hareketle açıklamak yeterli değildir. Yani her hareketli çocuk hiperaktif değildir. Ama hiperaktiflerin büyük çoğunluğu hareketli bireylerdir.

Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir?

Hiperaktivite bozukluğu belirtileri, kişiden kişiye azalıp çoğalsa da genel anlamda şöyle sıralanabilir:

 • Normalden daha fazla hareketli olma
 • Düşünmeden yapılan davranışların çok sık olması
 • Odaklanma sorunları
 • Dış uyaranlara aşırı hassasiyet
 • Okul başarısızlıkları
 • Özgüven eksikliği
 • Sosyal ilişkilerde sıkıntı yaşama
 • Depresif ve kaygılı olma
 • Saldırganlık
 • Unutkanlık ve sürekli eşya kaybetme
 • Dürtüsellik
Aile Danışmanı Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız çocuklarının hiperaktivite bozukluğu sorunuyla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan ailelere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Yaşadığınız sorunlar konusunda Halil Özgen hoca ve uzman psikolog ekibiyle Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE TERAPİ almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Hiperaktivite Neden Olur?

Henüz bu anlamda net bir şey söylemek mümkün değildir. Hiperaktivitenin sebepleri konusunda üzerinde çalışan konular beyinsel bozukluklar, hipertiroidizm ya da fazla tiroid hormonu salgılama, sinir sistemi problemleri, çocukluk çağı hastalıklarından sonrası yan etki olarak ve genetik problemler olarak genellenebilir. Psikoterapi yönteminin hiperaktivite bozukluğu tedavisindeki yeri düşünüldüğünde sebeplerin içine psikolojik nedenler maddesi de eklenmektedir. Olumsuz duygularını dışarıya yansıtamama bu psikolojik nedenlerin başında gelmektedir.

Hiperaktivite Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Haraketli çocukların sorununu anlamak için öncelikle çocuğun hiperaktivite belirtilerini göstermesi gerekir. Özellikle okul çağındaki çocuklarda bu belirtiler çok daha gözle görülebilir olmaktadır. Çocuğunuzun öğretmeni “Yerine oturtamıyorum, sürekli ayağa kalkıp sınıfı dolaşıyor” demeye başladıysa ilk sinyaller geliyor demektir. Yine bu çocuklar dersi dinleme ya da ödev yapmada sorun yaşayabilirler. Hiperaktif çocuklar genelde çok konuşurlar ve karşısındakinin sözünü sık sık keserler.

Dikkat dağınıklığı, bu bozukluğun en önemli belirtisidir. Çocuk odaklanamıyor ya da siz bir şey anlatırken o size farklı sorular soruyorsa dikkat dağınıklığı belirtileri var, demektir. Ama bu konuda şunu unutmamalısınız. Çocuklar, bizden farklı düşünce yapısına sahiptir. Bazen dikkatlerini toplamakta zorlanabilirler. Bu yüzden hiperaktivite bozukluğundan bahsedebilmek için dikkat dağınıklığının sürekli olması gerekmektedir.

Tüm bu belirtiler, bireye hiperaktif demek için yeterli değildir elbette. Geniş anlamda araştırma yapıldıktan sonra hiperaktivite bozukluğu tanısı konulabilir. Eğer sizin çocuğunuzda bu belirtiler sıkça görünüyorsa uzmanla görüşmeniz en doğru adım olacaktır. Bu anlamda alan Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi olarak Halil Özgen ve ekibi size en doğru yol haritasını çizecektir.

Hiperaktif Bebek Nasıl Anlaşılır?

Bebeklik döneminde hiperaktivite bozukluğu tanısı koymak oldukça zordur. Genelde bu tanı, okul döneminde konur. Çünkü okul ortamı bu sorunu yaşayanlar için oldukça zor ortamlardır. Bu açıdan bu dönemde belirtiler daha da belirginleşir.

Bebeklik döneminde, kucağa alınmaktan hoşlanmama, uyumakta zorlanma, sinirlilik ve sabit duramama gibi belirtiler görülebilir.

Yapılan çalışmalar, geç konuşmanın hiperaktivite bozukluğu ile ilgisi olduğu yönündedir. Tüm bunlara rağmen hiperaktif bebek teşhisi, oldukça zordur. Eğer bu anlamda bebeğinizde farklılık hissediyorsanız Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

Hiperaktif Çocuklar Nasıl Olur?

Hiperaktif çocuklar, hareketleri yaşıtlarına göre sürekli olarak farklılık gösteren çocuklardır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi çocuklar enerjileri yüksek bireylerdir. Sürekli hareket halinde olmak, büyükler tarafından sürekli şikayet edilen sözde “yaramazlık” çocukların en belirgin özellikleridir. Onlar yetişkinler gibi düşünmez, kafaları farklı çalışır. Bizim için zor olanlar onlar için kolay olabilir. Dolayısıyla her hareketli çocuk için hiperaktif demek, çok büyük yanılgı olacaktır.

Hiperaktif çocuklarda yerinde duramama sorunu en sık yaşanan sorundur. Bu çocuklar uzun süre belli bir alanda duramazlar. Bu yüzden de sınıf içinde sırada 40 dakika boyunca oturmak onlar için imkansızdır. Hiperaktif çocuklar genellikle karşısındaki kişiyi dinlemekte zorlanıp sürekli sözünü keserler. Hızlı düşünür ve hızlı konuşurlar. Hatta sürekli konuşurlar. Bu çocuklar oyun oynarken bile sürekli konuşma eğilimindedirler. Sürekli meşgul olan çocuklar, bir şeyi saklamakta çok zorlanırlar ve ağızlarından kaçırırlar. Onlar için sıra beklemek çok zordur. Yönergeleri sonuna kadar takip etmekte zorlanırlar. Özellikle okul öncesi dönemde ve ilk okul döneminde sınıf içi çalışmalarda kurallara uymakta güçlük çekerler. Hiperaktif çocuklar sürekli eşyalarını kaybederler ve bunun farkında olmazlar. Ve genelde çok dağınıktırlar.

Hiperaktif Çocuklara Nasıl Davranmalı?

Çocuğunuza hiperaktif tanısı konulduktan sonra dikkat etmeniz gereken şey, hiperaktif çocuklara nasıl davranmalı sorusuna cevap bulmak olmalıdır. Öncelikle sevgi ile çözülemeyecek hiçbir sorun olmadığına inanmalı ve ona yardımcı olmak için çaba göstermelisiniz. Bunun için de:

 • Çocuğunuza günlük plan yapıp ona uyması için onu desteklemelisiniz.
 • Olumlu davranışlarının pekişmesi için bu davranışlarını takdir etmelisiniz.
 • Çocuğunuzun sorun yaşadığını hissettiğinizde dikkatini farklı yöne çekmelisiniz.
 • Onu alışveriş merkezi, pazar, düğün gibi yerlere götürmek için ısrarlı olmayın. Çünkü bu tarz yerler hiperaktif çocuklar için çok uyaran barındırır ve bu durum da sorun yaşamasına neden olabilir.
 • Etrafına zarar veren davranışlarda bulunduğunda onu yalnız bırakmak davranışının yanlış olduğunu göstermek açısından iyi bir yöntem olabilir. Sakinleştikten sonra bu sorun üzerine konuşup tartışmalı, asla sorunu yok saymamalısınız.
 • Çocuğa asla fiziksel ve sözel şiddet göstermemeli sabırlı olmalısınız.

Hiperaktivite Testi Nasıl Yapılır?

Hiperaktivite Bozukluğu Testi, farklı yaş gruplarına göre farklı şekilde uygulanan testlerdir. Bu testler gelişigüzel değil uzman çocuk psikoloğu tarafından uygulanmalıdır. Yaş grubuna göre değişen kriterlere sahip olan testler, belli kurallara göre yapılan ölçeklerden oluşmaktadır.

halilozgen08
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Bebek hiperaktivite testi

 • 18-36 ay arası bebeklere uygulanabilir.
 • Testi uygulayacak uzman, bebekle test öncesi iletişim kurmalıdır.
 • Bebeğin fiziksel ihtiyaçları giderilmiş olmalı, duygusal anlamda da rahat olmalı
 • Uzman psikolog tarafından MOXO, DSM_5 gibi kriterlere uygun olarak hazırlanan ölçek bebeğe uygulanmalı.

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi uzman psikologları çocuk psikolojik testleri konusunda oldukça başarılıdır.

Çocuk Hiperaktivite Testi

4-7 yaş aralığındaki çocuklara uygulanan testlere çocuk hiperaktivite testi denir. 10 dakika süren testin öncesi ve sonrasında çocukla ve ebeveynlerle bireysel görüşme yapılmaktadır. Halil Özgen Hoca bu anlamda size en doğru desteği verecektir.

Yetişkin Hiperaktivite Testleri

Anne karnında başlayan bu sorun eğer çocukluk döneminde tedavi edilmezse ileriki dönemlerde ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Yetişkinler, kendilerinde hiperaktivite belirtileri gördüklerinde uzmana başvurmalıdır. Yaşadıkları farklılıklara yetişkinlere hiperaktif teşhisi konulabilmesi için uzman kişi tarafından psikolojik testler uygulanmalıdır. Bu anlamda Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi size ihtiyacınız olan desteği sunacaktır.

Hiperaktivite Nasıl Geçer?

Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar doğru tedavi sayesinde topluma uyum sağlayacaktır. Özellikle erken teşhis ve tedavi, çok başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Eğer siz, kendinizde veya çocuğunuzda yolunda olmayan şeyler olduğunu fark ediyorsanız Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi ile bir an önce iletişim kurup hiperaktivite bozukluğu tedavisine başlamalısınız.

Yaşanan örnekler göstermektedir ki hiperaktivite tedavisi ile davranış bozuklukları kontrol altına alınabilmekte, bu bireyler sağlıklı olarak hayata devam edebilmektedirler.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.  error: Content is protected !!