Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği, çocuğun ya da yetişkinin odaklanma sorunu yaşaması, uzun süre aynı olay ya da durumda zihnen kalamaması diye tanımlanabilir. DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) belirtilerinden olup günümüzde her 10 çocuktan ikisinde görünen ciddi sorunlar arasındadır.

Çocuklar biz yetişkinlere göre daha farklı davranış kalıplarına sahiptir. Çocukların %80’i hareketlidir ve aynı noktada uzun süre kalamazlar. Dikkatleri çabuk dağılır ve unutkandırlar. Bunlar normal çocuk davranışlarıdır. Ne zaman ki bu davranışlar sürekli ve kalıcı oldu, işte o zaman sorun var diyebiliriz. Yani dikkat dağınıklığı tanısı için, farklı davranışlarda süreklilik görülmesi ve daha pek çok farklı belirtiye gerek vardır.

Dikkat Eksikliği Neden Olur?

Dikkat eksikliğinin pek çok nedeni olabilir. Genetik süreçler bu nedenlerin başında gelmektedir. Anne baba ya da soy ağacından herhangi birinde bu sorun varsa çocukta görülme olasılığı diğer çocuklara göre daha fazladır. Bunun dışında doğumsal sorunlar, geçirilen ameliyatlar sürekli radyasyona maruz kalmak, yanlış beslenme alışkanlıkları ve ilerleyen yaş, dikkat dağınıklığı nedenleri arasında sayılır.

Tabi ki tüm bunların yanında psikolojik sorunlar da dikkat dağınıklığı sorununun nedeni olabilmektedir. Çocuğun yaşadığı olumsuz duygular, dikkatini toplamasını engelleyip onun konsantrasyon becerisini düşürebilmektedir.

Aile Danışmanı Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız çocuklarının dikkat eksikliği sorunuyla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan ailelere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Yaşadığınız sorunlar konusunda Halil Özgen hoca ve uzman psikolog ekibiyle Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE TERAPİ almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) belirtileri kişiden kişiye göre değişse de genel olarak belli başlı davranış şekilleri vardır. Genel olarak okul döneminde ortaya çıkan bu belirtiler, herkeste aynı yoğunlukta görülmemektedir. Ama okul döneminde öğretmeninden duyacağınız şu cümleler size “çocuğumda dikkat dağınıklığı mı var? “sorusunu sordurtmalıdır.

 • Derse kendini vermiyor.
 • Ödevleri hep eksik yapıyor ya da hiç yapmıyor.
 • Eşyalarını evde unutuyor.
 • Sürekli gözü bahçede
 • Yazıları çok bozuk.
 • Dersi dinlemiyor ama sorduğum soruya genellikle cevap veriyor.
 • Derste defterini karalıyor.
 • Sınıf içinde sürekli gezmek istiyor.
 • Dersi kaynatıp arkadaşlarının dikkatini dağıtıyor.
 • Derste uyukluyor.
 • Basit sorulara cevap vermekte zorlanırken zor soruları kolayca cevaplıyor.
 • Yazılı kağıdı işlem hatalarıyla dolu.

Sadece öğretmenin değil sizin gördükleriniz de uyaran niteliğindedir. Evde çocuğunuzu gözlemlediğinizde şu davranışları görüyorsanız uzmanla görüşmenizin vakti gelmiş demektir.

 • Bilgisayara ve televizyona düşkünlük.
 • Ödev yapmaya direnme.
 • Ders çalışırken sürekli başka şeylere dikkat kesilme.
 • Odasını toplamaktan kaçma ve dağınıklıktan hoşlanma.
 • Görevlerini yerine getirmekte kaçınma.
 • Sürekli unutkanlık.
 • Sizi dinlememe, farklı sorularla sizin dikkatinizi başka yöne çekme.

Dikkat Eksikliği Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

Dikkat eksikliği doğuştan ya da sonradan olabilen sorundur. Dolayısıyla tedavi edilmediğinde geçme ihtimali yoktur. Dönem dönem azaldığı düşünülse de dikkat dağınıklığı sorunundan kurtulmanın tek yolu çocuğunuz için psikolojik destek almanızdır. Bu açıdan dikkat eksikliği belirtileri görüldüğünde uzmana danışmak gerekmektedir. İşte bu süreçte, Adana Dikkat Merkezi size en iyi çözümü sunacaktır.

Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) anlaşılması için yukarıda sayılan belirtilerin görülmesi önemli bir ipucu olacaktır. Belirtiler görüldüğünde Adana Dikkat Geliştirme Merkezi çocuk psikologlarına danışarak öncelikle dikkat eksikliği testi yaptırmalı ve süreci bu doğrultuda uzmanınız eşliğinde şekillendirmelisiniz. Merkezimiz, dikkat dağınıklığı belirtileri gösteren her yaştan insana başta Halil Özgen hoca olmak üzere alanında uzman çocuk psikolog ekibiyle psikolojik danışmanlık hizmetleri desteği sunmaktadır. DEHB konusunda uzman ekipten oluşan merkezimiz, 2016 yılından beri başta Adana olmak üzere Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te dikkat eksikliği çalışmalarını başarıyla yürütmektedir.

Dikkat Eksikliği İçin Neler Yapılmalı?

Dikkat eksikliği olan çocuğa nasıl davranmalı, diye soruyorsanız doğru yoldasınız demektir. Çünkü ebeveynler için bu soruyu sormak, çocuğu ne denli önemsediklerinin göstergesidir. Bazı aileler, dikkati dağınık çocuklarını kabul etmekte zorlanıp ona karşı acımasız olabilmektedirler. Bunun nöro -psikolojik sorun olduğunu yok sayıp çocuğu suçlayan bu ebeveynler, çocukların iyileşme sürecini çıkmaza sokabilmektedir.

Dikkat dağınıklığı için yapılması gereken ilk şey doğru uzmanı bulmaya çalışmaktır. Bu doğrultuda uzman çocuk psikolog ve çocuk psikiyatrist ile iletişim kurmalı ve neler yapmanız gerektiğini oradan öğrenmelisiniz. Çocuğunuzun dikkat eksikliği problemi için başvurduğunuz uzman, öncelikle çocuğunuza DEHB testi yapılmasını sağlayacak ve hasta öyküsünü dinleyerek tanı konulmasına yardımcı olacaktır. Sonrasında yine aynı uzman tarafından hem size hem de dikkat dağınıklığı ile ilgili çocuğunuza psikolojik danışmanlık yol haritası çıkartılacaktır.

Dikkat Eksikliği Ne İyi Gelir?

Dikkat eksikliğine öncelikle psikolojik destek almak iyi gelir. Sonrasında da bazı şeylere dikkat etmek. Bunların başında çocuğu mutlaka elektronik cihazlardan uzak tutmanız gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar fazla televizyon izleyen ya da internet kullanan çocuklarda dikkat dağınıklığı görünme olasılığının artırdığını göstermektedir. Bu yüzden de özellikle danışmanlık süresince ekran sınırlamalarına gidilmelidir.

Bunun dışında da beslenmeye dikkat edilmeli, sağlıklı gıdalarla bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Özellikle paketli ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yanında yapılacak her beyin çalıştırıcı egzersiz, dikkat eksikliği ne iyi gelir? sorusuna cevap olacaktır.

 

halilozgen04
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Dikkat Eksikliği Testi Nasıl Yapılır?

Dikkat eksikliği testi, kendi kendimize yapabileceğimiz bir test değildir. Bir uzman tarafından yapılmalı ve yorumlanmalıdır. Bu konuda size en doğru desteği verecek olan ekip Adana Dikkat Merkezi ve Halil Özgen olacaktır. Test için çocuğun sabah saatlerinde merkezimize gelmesi önemle rica olunur. Uykusunu almış, kahvaltısını yapmış ve beyni henüz yorgun olmayan çocuklarda yapılan testler daha doğru sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte eğer çocuk DEHB için herhangi bir ilaç kullanıyorsa testin yapılacağı gün ilaç almaması önemle rica olunur. Adana haricinde Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerindeki şubelerimizde de çocuklarınıza dikkat dağınıklığı testi için randevu oluşturabilirsiniz.

Dikkat Eksikliği Olan Öğrenciler Nasıl Ders Çalışmalı?

Dikkat dağınıklığı konusunda öğrencilerin ders çalışması için anne, baba ve öğretmenlere bir takım görevler düşmektedir.
 • Bunların başında uygun çalışma ortamı oluşturulması gelmektedir. Fiziksel anlamda dikkat dağıtıcı unsurların olmadığı bir çalışma ortamı olmalıdır.
 • Zorlama ve baskı olmadan sevgi ile iletişim kurulmalıdır.
 • Çocuğa bir takım kurallar konulurken çocuğun da fikri sorulmalıdır.
 • Anne baba ve öğretmen arasında diyalog sürekli olmalıdır.
 • Sık sık mola vermesi sağlanmalı.
 • Bir plan yapılmalı ve bu plandaki süreler belirlenirken çocuğun da fikri alınmalı.
 • Ders çalışma saatleri her gün aynı saatler olmalı, çocuğun rutine alışması sağlanmalıdır.
 • Ders çalışmayı eğlenceli bir hale getirin. Oyunla dersi birleştirin.
 • Anne baba olarak ona destek olun ve onu eleştirmeyin.
 • Televizyon ve bilgisayarı ders çalışma ortamından uzak tutun.

Dikkat dağınıklığı olan öğrenciler nasıl ders çalışmalı? Sorusuna daha ayrıntılı cevaplar için, Adana Dikkat Geliştirme Merkezi uzmanlarımızla sistemdeki telefon veya whatsapp butonu üzerinden ön görüşme yapabilirsiniz.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.  error: Content is protected !!