Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Nasıl Anlaşılır?

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Amerikan Psikiyatri Birliğine göre, DEHB 3 belirti ile ortaya çıkan problemdir. Bunlar; dikkat dağınıklığı, dürtüsellik ve hiperaktivite bozukluğu şeklindedir. Bireylerde bu üç belirti aynı etkiyle seyretmediğinden DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) çocuklarda değişkenlik gösteren rahatsızlıktır diyebiliriz.

Dikkatli olmak, hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz en gerekli özelliktir. Hem akademik hayatta hem de sosyal hayatta uyumlanabilmemizi sağlayan bu özellik hayatımızı idame ettirebilmek için çok önemlidir. Dikkat eksikliği, kişilerin elinde olmadan algılarını bir alanda uzun süre toplayamaması, dinleme, görme ya da diğer becerilerinde süreklilik gösterememesi olarak tanımlanabilir.

Dikkat Dağınıklığı Neden Olur?

Çocuğu dikkat dağınıklığı tanısı almış anne babaların en merak ettiği soru neden benim çocuğumun başına bu rahatsızlık geldi, sorusudur. Anne babalar acaba neyi yanlış yaptık sorusuna cevap bulmak adına sürekli kendilerini sorgularlar ve bu yüzden kendilerini suçlarlar. İşte anne babaların içini rahatlatacak nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Yapılan araştırmalara göre dikkat dağınıklığının en bilinen nedeni genetik olmasıdır. Çoğu hastalıkta olduğu gibi anne babadan biri çocukluk döneminde dikkat eksikliği yaşamış ise çocuğun da bu problem ile doğma oranı daha yüksektir.
 • Bir diğer neden de doğumda yaşanan problemlerdir. Özellikle de beynin dopamin sistemini bozan problemler, ileriki yaşlarda çocuğun dikkat dağınıklığı yaşamasına neden olabilmektedir.
 • Bazı hastalıklar da zaman içinde yan etki olarak kalıcı ya da geçici dikkat dağınıklığına sebep olabilmektedir.
 • Dikkat eksikliği yaşa bağlı olarak da yaşanan sorundur denilebilir. Yaşlandıkça dikkatleri toplamak daha da zorlaşabilmektedir.
Aile Danışmanı Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız çocuklarının dikkat dağınıklığı sorunuyla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan ailelere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Yaşadığınız sorunlar konusunda Halil Özgen hoca ve uzman psikolog ekibiyle Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE TERAPİ almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda dikkat eksikliğinin varlığının tespit edilmesi, sorunu çözmenin ilk basamağıdır. Bu konuda anne baba ve öğretmenlerin gözlemleri ve farkındalıkları çok önemlidir. Çocuğunun farklı davranışlarını takip etmek ve buna dair sorular sormak, anne babanın görevlerinden belki de en önemlisidir. Dilerseniz anne babaların ilk sorduğu sorulardan olan çocuklarda dikkat dağınıklığı nasıl anlaşılır? Sorusunu sizin adınıza cevaplayalım.

 • Ayrıntıları fark edememe
 • Basit etkinliklerde hatalar yapma ve bunun farkında olmama
 • Uzun süren işlere konsantre olamama
 • İşleri sonunu getirememe, eksik teslim etme
 • Uzun süre düşünememe
 • Eşyaları sürekli olarak kaybetme.
 • Görev ve sorumluluklara direnç gösterme

Dikkat Dağınıklığı Testleri Nasıl Yapılır?

Dikkat dağınıklığı testleri, rahatsızlık belirtileri gösteren çocuk ve yetişkinlere uygulanan ve tanı koymayı kolaylaştıran testtir. Bu psikolojik testler, dikkat eksikliği gösterip gösterilmediğine dair veriler elde etmeye yönelik testlerdir.

Uygulanan testlerde belli başlı sorular vardır ve davranışa yönelik olan bu soruların sıklık derecesi ölçülür. Başladığı işi bitiremez, dağınık ve düzensizdir gibi sorulardan oluşan bu testte; “yok, bazen, sık, çok sık “ gibi cevaplar sorgulanır. Cevapların hepsi belli puan baremi içerir ve 20 puan üzeri puan alan kişilerde dikkat dağınıklığı şüphesi var sayılır. Tanı koyulması için detaylı psikolojik muayene yapılır. Sonrasında çocuk daha kapsamlı testlere tabi tutulur.

Adana Dikkat Merkezi olarak dikkat eksikliği testi uygulamasını yaygın olarak yapmakta ve gerekli görüldüğünde DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) konusunda nörofeedback ve soundfeedback uygulamaları sunmaktayız. Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde aktif olarak hizmet veren hocamız, dikkat dağınıklığı testi uygulamasında sizlere destek vermektedir.

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Geçer?

Dikkat dağınıklığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen sorunlar arasındadır. Aileler, çocuklarının dikkat eksikliği tanısı aldıklarında panikleyip rahatsızlığın geçip geçmeyeceğini merak etmektedirler. Dikkat eksikliği problemi, ancak uzmanların doğru yaklaşım yöntemleri ile kontrol altına alınabilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir. Çocuk ve Ergen psikiyatristi tarafından verilen ilaç tedavisi ve çocuk psikolog eşliğinde uygulanan psikoterapi, problemin çözümünde kullanılan en etkili çözüm yöntemleridir. Çocuk ile yapılan görüşmeler düzenli ve sağlıklı ilerlediğinde dikkat eksikliği sorunu büyük ölçüde kontrol altına alınabilecektir. Hocamız Halil Özgen ve Adana Dikkat Geliştirme Merkezi çocuk psikolog ekibi size en doğru çözümü sunmakta ve sizi ve sevdiklerinizi DEHB probleminden kurtarmaktadır.

Dikkat Dağınıklığı Çözümü İçin

Dikkat dağınıklığı çözümü hakkında Adana Dikkat Merkezi ile iletişim kurduğunuzda öncelikle yol haritanız konusunda bilgilendirileceksiniz. Çocuk psikologlarımız merkezimizde testler uygulayarak tanı konulmasını kolaylaştırmakta ve çocuğun bu durumdan kurtulması adına yapılacaklar konusunda sizi bilgilendirmektedir. Özellikle, çocuklarda dikkat eksikliği konusunda uzun yıllardır çok fazla danışana yardımcı olan Halil Özgen hoca, size bu anlamda en umut veren iyileşme şansını sunmaktadır.

“Vaka sayısı” tıpta ve psikolojik tedavide önemli bir unsurdur. Her örnek, yeni bilgi edinmek demektir. Dolayısıyla Adana Dikkat Geliştirme Merkezi olarak bizi diğerlerinden farklı kılan unsurlardan biri de yıllardır bu alanda hizmet veren ekiple danışmanlık hizmeti vermelerinden kaynaklanmaktadır. Merkezimizi ziyaret edip çocuklarınız için neler yapılabileceğini kendiniz görmek isterseniz bizimle iletişim numaralarımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

halilozgen05
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

,

Dikkat Dağınıklığı İçin Ne Yapılmalı?

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) sorununda yapmanız gereken ilk şey, uzman desteği almak olmalıdır. Bu anlamda çocuk psikiyatrist ve çocuk psikolog uzmanları size en doğru çözüm haritasını çizecektir. Dikkat dağınıklığı testi ile başlayan süreç, danışanın durumuna göre ilaç tedavisi ve psikoterapi ile devam edecektir.

Yalnız şu unutulmamalıdır. DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) küçük yaşlarda fark edilip, erken çözümler aranmaya başlanırsa başarılı sonuçlar alma olasılığı o kadar artacaktır. Bu yüzden de rahatsızlığın belirtileri görüldükten sonra uzmanla görüşmek isterseniz acele etmelisiniz. Bu anlamda profesyonel hizmet veren Halil Özgen hocamız ve Adana Dikkat Merkezi size en doğru desteği verecektir.

Dikkat Dağınıklığı Ne İyi Gelir?

Dikkat eksikliği, çağımızın yaygın problemlerinden biridir. Bu kadar artmasının sebepleri günümüz dünyasının yaşam şartları ile açıklanabilir. Hem beslenme hem de elektronik uyaranların fazlalığı, sorunun yaygınlaşmasının önemli sebeplerindendir. Tabi ki bunlar tek başına dikkat dağınıklığı sebebi değildir. Ve bunlara dikkat etmek tek başına iyileşmeye yeterli olmayacaktır. Tüm bunlar, çocuk psikoterapi hizmetlerine paralel dikkat etmeniz gereken şeylerdir.

DEHB problemi yaşayanlar nelere dikkat etmeli:

 • Ekranlardan uzak durmalı. Ekran süresini kısaltmalı. Özellikle çocuklarda uzun süre ekrana maruz kalmanın, dikkat dağınıklığına neden olduğu kanıtlanmıştır.
 • Paketli gıdalardan uzak durulmalıdır. Paketli gıdaların içeriğindeki koruyucular, dikkat eksikliğine neden olmaktadır.
 • Dikkat eksikliği yaşayan çocuğunuz varsa ona bol bol kitap okutmalı ve dikkat geliştirici oyunlar oynamasını sağlamalısınız.
 • Yetişkinler de bulmaca çözmeli ve beyin geliştirici aktivitelere dahil olmalıdır.

Adana Dikkat Geliştirme Merkezi, Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde DEHB konusunda danışmanlık imkanı bulabileceğiniz en doğru adrestir.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.  error: Content is protected !!