Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Alınacak Durumlar Nelerdir?

Psikolojik Danışmanlık Nedir?

Psikolojik danışmanlık, uzman psikolog ve psikolojik danışman tarafından düzenlenen, danışanların hayat kalitesini artırmaya yönelik olan profesyonel bir hizmettir. Psikolojik danışmanlık konusunda hedef, kendini mutsuz hisseden, hayata dahil olmakta zorlanan ve uyum sorunu yaşayan bireylere ve çevresindekilere yardımcı olmaktır. Bu yardımda esas, danışanların olaylara farklı pencerelerden bakmalarını sağlamak, çevresindekilerle ilişkileri üzerinde düşündürtmek ve pek çok yöntem kullanarak danışanların sorgulamalarını sağlamaya çalışmaktır.

Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Alınacak Durumlar Nelerdir?

Psikolojik danışmanlık hizmeti alınacak durumlar pek çok başlık altında incelenebilir. Genel anlamda insan psikolojisini olumsuz etkileyecek her durumda psikolojik danışmanlık verilebilir ya da alınabilir. Burada temel ölçüt hisler ve bu hislerin davranışa olumsuz olarak yansımasıdır. İnsanlar hayatını idame ettirirken sorunlar yaşıyorlarsa, yaşam kaliteleri düştüyse ve günlük hayatı ve etraftakileri olumsuz etkileyen durumlar mevcutsa psikolojik danışmanlık hizmeti almanın vakti gelmiş demektir. Eğer siz de altta yazılanlardan birini ya da bir kaçını yaşıyorsanız psikolojik danışma hizmeti için doğru psikolojik danışman arayışına girmelisiniz.

 • Sürekli mutsuzsanız. Ya da ruh halinizdeki dengeyi koruyamayıp sürekli dalgalanmalar yaşıyorsanız.
 • Uyku ve yemek probleminiz varsa
 • Sürekli kilo alıp veriyorsanız
 • Sorunlarınızdan kaçmak için bağımlılık yapan maddelere sığınıyorsanız
 • Karar almakta güçlük çekiyorsanız
 • Enerji problemleri yaşıyorsanız. Yani “canım hiç istemiyor, kolumu kıpırdatacak halim yok “ cümlelerini sıkça kuruyorsanız.
 • Sık sık intihar düşüncesi ile boğuşuyorsanız
 • Travmatik bir olay yaşadıysanız
 • Sosyal ilişkilerde sıkıntı yaşıyorsanız. Arkadaşlıklarınızda sürekli sorun çıkartan taraf oluyorsanız
 • Aile ilişkilerinizde sürekli gerginlik yaratıyorsanız
 • Çocuklarınızla iletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız.
 • Tanımlanamayan fiziksel sorunlar yaşıyorsanız
 • Etrafınızda sizi dinleyecek kimse yoksa
 • Ve yaşam kalitenizi düşüren başka durumlar yaşıyorsanız
Aile Danışmanı Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız sorunlarla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan kişilere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Yaşadığınız sorunlar konusunda Halil Özgen hoca ve uzman psikolog ekibiyle Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE TERAPİ almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Psikolojik Danışman Ne İş Yapar?

Psikolojik danışmanlar, danışanların ihtiyacına göre pek çok şey yapabilir. Bunlar:

 • Kişilerin kendisi ve duyguları ile ilgili farkındalık kazanmasını sağlama
 • Kişilerin yaşadığı ve içerisinden çıkamadığı problemleri anlamasına yardımcı olma
 • Kişilerin duygu ve davranışlarını yorumlamasını ve çözümlemesini sağlama
 • Çevreyle uyumuna yardımcı olacak kriterler üzerinde danışanı düşündürtme
 • Danışanların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olma
 • Danışanın yaşama isteğini ve mutluluk gibi olumlu duyguları pekiştirme
 • Sorunların çözümü için kişinin yeterli psikolojik olgunluğa erişmesini sağlama
 • Empati gibi duygular üzerinde çalışma
 • Yas ve boşanma sürecinde kişiye psikolojik destek verme
 • Kişilerin diğer insanlarla sosyal ilişkilerini düzenlemesini sağlama
 • Kişileri gerektiğinde bir üst kuruma yönlendirme

Psikolojik danışmanlar ne iş yapar sorusunun cevabı kişiye özeldir aslında. Danışanla psikolojik danışman arasındaki kurulan bağ ile danışanların beklentilerine cevap verme esasına dayanır.

Psikolog ve Psikolojik Danışman Arasındaki Fark Nedir?

Psikolog ve psikolojik danışman arasındaki temel fark, aldıkları eğitimden kaynaklanmaktadır. Psikologlar psikoloji mezunudur, psikolojik danışmanlar ise üniversitelerin rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezundur. Fakülteler arasındaki fark, aslında psikolojik danışman ve psikolog arasındaki farkı apaçık ortaya koymaktadır.

Psikolojik danışmanlar Eğitim Fakültesi mezunudur ve dolayısıyla alanları çocukların eğitimi konusunda yaşadıkları sorunlara yöneliktir. Bu yüzden psikolojik danışmanlar eğitim kurumlarında görev alırlar. Psikologların aldığı eğitim ise bireylerin rahatsızlıkları üzerinedir. Ve psikologlar psikoloji temelli sorunu olan kişilerin bu sorunlarını çözmek üzerine çalışırlar. Belli alanlarda uzmanlaşan ve master yapan psikologlar, uzman psikolog veya klinik psikolog olarak hizmet verirler. Bu durum da onları o alanda en yetkin kişi olma noktasına taşır.

halilozgen02
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Psikolojik danışmanlık merkezi, psikolojik açıdan kendilerini kötü hisseden kişilere yardımcı olmayı amaçlayan kurumlardır. Günümüzde bu anlamda çalışan oldukça fazla merkez vardır. Önemli olan burada doğru psikolojik danışma merkezini seçip doğru kişiyle çalışmaktır. Bu anlamda psikolojik danışman tavsiye konusunda çevremize kulak kabartmalıyız. Çünkü bir kurumu tanımanın en iyi yolu, o kurumdan hizmet almış kişilerin düşünceleridir.

İşte bu noktada Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi, Adana ve çevresinde en fazla tavsiye edilen psikolojik danışman olarak hizmet vermesiyle öne çıkmaktadır.

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi psikologları danışanlarına en iyi çözüm yolunu sunmak için çabalayan, ön yargısız ve meslek etiğine uygun hareket eden psikologlardır.

Psikolojik Danışmanlık Ücreti Ne Kadar?

Psikolojik danışmanlık ücretleri, aldığımız danışmanlığın karşılığında ödediğimiz bedeldir. Her emeğin bir karşılığı olduğu gibi psikolojik danışmanlık fiyatları da danışmanların verdiği hizmetin karşılığıdır. Bu ücret danışan ve psikolojik danışman arasındaki ilişkinin profesyonellik bağlamında kurulmasını sağlaması açısından da önemlidir.

Bu noktada ruh sağlığının yaşam kalitesi açısından ne denli önemli olduğu düşünüldüğünde psikolojik danışma ücreti asla ilk kriterimiz olmamalıdır.

Psikolojik danışmanlık seans ücretleri konusunu farklılaştıran pek çok kriter bulunabilir. Danışanın yapısı, danışma süresi ve danışma merkezinin bulunduğu bölge fiyatları etkileyebilmektedir. Danışana sunulan terapi türü ( EMDR, oyun terapisi gibi) de psikolojik danışma ücreti ne kadar sorundaki kriterlerden biridir.
Bu anlamda detaylı bilgiyi Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi web sitesinden bize ulaşarak elde edebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


  error: Content is protected !!