Vajinismus Nedir? Vajinismus olan kadınla nasıl ilişkiye girilir?

Vajinismus

Merhaba. Halil Özgen ben. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı özel bir aile danışmanlığı merkezinde aile danışmanı olarak çalışıyorum. Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep ve Mersin illerinde evliliklerde yaşanan cinsel sorunlar ile ilgili çalışmalar yapmaktayım. İnsanlar soyunu devam ettirebilmesi için cinsellik gerekmektedir. Evlilikler cinselliği kayıt altına alıp meşru hale getiren kurumlardır. Ancak evlilik kurumunun önemli cinsel problemi olan vajinismus sorunu kadınların korkulu rüyası olmuştur. İlk gece korkusu ile başlayan bu cinsel sorunlar zamanla evlilikte kalıcı hale gelebilmektedir. Unutmayın, vajinismus tedavisi gerçekten de acısız ve ağrısızdır. Lütfen vajinismus sorunundan kurtulmak için önlem almaktan çekinmeyin.
Üstelik vajinismus sorunu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Her 10 evli çiftten ortalama 1 tanesi vajinismus sorunu yaşamaktadır. Kaygı, korku ve yetersiz cinsel bilgiler gibi sebeplerle oluşan vajinismus tedavisi olan rahatsızlıktır. Önemli olan cesaretinizi toparlayıp vajinismus tedavisi için olumlu adım atmanızdır. Çift terapisi süreçleri ile ortalama 3 seans içerisinde hak ettiğiniz cinsel yaşama kavuşabileceksiniz. Vajinismus çözümü için seanslara eşinizle birlikte katılmanız gerekmektedir. Eşlerin desteği olmadan bu sorunu aşmak kolay değil gerçekten. Şimdi size vajinismus sorunu hakkında bilgilendirici blok yazısı paylaşıyorum.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajina kaslarının cinsel birleşmeyi engelleyecek şekilde, yineleyici biçimde istem dışı spazm olma durumudur. Vajina girişinde meydana gelen bariyer sayesinde cinsel ilişkide ağrı meydana getirir. Vajinal kasılmalar mutlaka istem dışı olması ve cinsel birleşmenin olmaması gerekir. Çünkü, kasılmalar istemli ise vajinismus sorunu değil eş reddi şeklinde incelenmelidir.

Aile Danışmanı Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız vajinismus sorunuyla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan kişilere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Yaşadığınız sorunlar konusunda Halil Özgen hoca ve uzman psikolog ekibiyle Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE TERAPİ almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi

Kişilik yapısı ile vajinismus tedavisi arasında ilgi olduğuna dair bilimsel çalışmalar mevcut. Kişilik yapısına bakarak vajinismus hastalığı dört sınıfta açıklanabilir.
• 3 seansta vajinismus tedavisi – Hafif nevrotik kişilikteki kadınlar.
• 3-6 seansta vajinismus tedavisi – Orta nevrotik kişilikteki kadınlar.
• 6 seanstan daha uzun vajinismus tedavisi – Ciddi nevrotik kişilikteki kadınlar.
• 10 seanstan daha uzun süren vajinismus tedavisi – Ciddi kişilik bozukluğu kadınlar.

Psikolog, aile ve evlilik terapisti evli çiftin cinsellik ile ilgili bildikleri tüm yanlış bilgi ve inançları yeniden düzenlemesi gerekir. Cinsel ilişkinin ağrısız olduğunu evli çifte vajinismus seansı içerisinde anlatmalıdır. Penisin vajinaya asla giremeyeceğini düşünen kadında korku ve panik olabilir. Ancak vajina esnek bir organ olup penis büyüklüğüne göre uzar ve genişler. Bir diğer korku ise kızlık zarı acıma, kanama ve yırtılma korkusudur. Kadınlar vajinayı kaplayan kızlık zarı olduğunu sanar. Bu durumda patlama, kanama, yırtılma, patlama ve acıma korkusu yaşayabilirler. Aslında kızlık zarı bariyer gibi vajinayı kapatmaz. Doğrusu, kızlık zarı gerçekte delinmez, yırtılmaz ve kanamaz.

Cinsel İlişkide Ağrı

İlk gece korkusuyla yeterince ıslaklık olmadan vajinanın içine penisin girmesi ağrı oluşturabilir. Ağzımızdaki tükürük bezleriyle ıslatılmayan lokmanın yutma esnasında boğazımıza acı vermesi de böyledir. Gerçekte kadın eşiyle yaşadığı cinsel ilişki anında kasılmaz ve yeterli vajinal ıslaklık sağlanırsa hiç bir şekilde ağrı ve acı hissetmez. Doğrusu vajinadan kan gelmesi ne ilk gece ne de diğer gecelerde olmaz. Cinsel ilişkilerin %40’ında kanama hiç olmayabilir. İlk gece ıslaklık olmadan yaşanan yanlış cinsel ilişki sonucu yaşanan ağrı ve acı hissi kadın tarafından kulaktan kulağa anlatılır. Anlatılan olumsuz deneyimler bir başka kadının cinsel ilişki korkuları haline gelebilir.

Yanlış İnançlar

Aileler küçük yaşta kız çocuklarına katı ahlaki kurallarla “eteğini kapat, oturuşuna dikkat et ve bacağını açma” diyerek çok fazla olumsuz telkinde bulunmaktadırlar. Bu sayede kız çocuğu cinselliği kötü ve kaçınılması gereken eylem şeklinde algılayacaktır. Bu kız çocukları evlendiklerinde cinselliğe karşı kapalılık yaşarlar ve vajinismus tedavisi için bu konu dikkatlice irdelenmelidir. Kendi vajinal organına bakamayan, dokunamayan kadınlar utanma ve iğrenme duyguları yaşamaktadırlar. Kaygı sorunu yaşayan bu kadınlar evlilikte ilk gece korkusu ile ilişkide kasılırlar. Küçükken bacağını kapattığı gibi cinsel ilişki esnasında bilinçaltına yerleşmiş korkularla bacağını kapatır.

halilozgen02
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Vajinismus Belirtisi Nedir?

Cinselliğin konuşulmasını ayıp ve günah sayarak büyüyen kız çocukları cinsellik ile ilgili yanlış ve eksik bilgiye sahip olacaklardır. Böyle bir kadına vajinismus tedavisi uygulanan cinsel terapi sürecinde cinsellikle ilgili doğru eğitimin verilmesi gerekir. Çünkü vajinismus nedenleri temelinde cinsel konularda evli çiftin eksik veya yanlış bilgiye sahip olmaması önemlidir. Cinsellik konusunda güvensizlik duyan kadın gözünde fazla büyüttüğü erkek penisini görünce korku duyabilir. Unutmayın, vajinismusun nedeni olabilecek problemlerin korku ve kaygı gelmektedir.
Çocukluk döneminde kadınlar bilinçaltına kızlık zarı çok önemli ve mutlaka korunması gerekir komutunu yerleştirir. Cinsel ilişkinin ayıp ve günah sayılması yaklaşımı da vajinismus nedenleri içinde açıklanabilir. İlişkinin acı verdiği, cinselliğin erkek için olduğu düşünceleri de olumsuz etki yapmaktadır. Çocukluk çağında yaşanmış olan taciz ve tecavüz vb. travmatik olaylar vajinismus nedenleri olabilir. Vajinismus kadınının kişilik özellikleri de önemli nedenler arasındadır. Vajinismus kadını daha kaygılı, öfkeli, utangaç ve çekingen kişilik özelliklerine sahip olabilir.

Vajinismusta Psikolojinin Etkisi

Erkeğin cinsel ilişkide kibar davranmayıp hazza yönelip, sert davranması sonucu kadın paniğe kapılıp acı hissedeceğini düşünebilir. Bu durumda kadın cinsel ilişkide bacağını kapatabilir ve eşini kendinden itebilir. Kadının cinselliğe duygusal açıdan hazır olması vajinismus tedavisi açısından önemlidir. Ön sevişme süresini mümkün mertebe uzun tutmak vajinismus tedavisi noktasında önemlidir. Erkek tarafından cinsel ilişkiye zorlanan kadında vajinismus sorunu daha da artmaktadır.
Ailenin de cinsellik üzerinde rolü büyüktür. Birbirine dokunmaktan kaçınan ve sevgilerini ortaya koyamayan aileler var. Cinselliği günah, ayıp, kötü ve yasak gösteren ailelerde kız çocukları cinselliği olumsuz algılayabilir. Aile içerisinde sürekli şiddete uğrayan, cinselliğe zorlanan pasif anne rolü de önemli etkenler arasındadır. Bilinçaltında dayak ve hakarete maruz kalan annenin yerine kendisini koyan kadın, evlendiğinde eşine karşı kendisini cinsel obje gibi görecektir. Sonucunda ilişkide partnerini itecektir. Aile bireylerine sürekli şiddet uygulayan sert ve otoriter baba modeli de vajinismus nedenleri arasındadır. Baba ve kız arasında iletişimin güçlü olması da önemlidir. Babanın aile bireyleriyle yeterli iletişim kuramaması, kız çocuğunda lezbiyenliği teşvik edebilir ve cinsel kimlik sorunu yaşanabilir.

Çocukluk Döneminin Etkisi

Çocukluk döneminde meydana gelen cinsel istismar, taciz ve tecavüzlerde vajinismus nedenleri arasındadır. İstemediği biriyle zorla evlendirilen ve eşini sevmeyen kızlarda da bu vajinismus belirtileri meydana gelmektedir. Mutsuz ve uyumsuz evlilikler bu açıdan oldukça önemlidir. Kadının ilişkiye girmede yetersizlik duygusu hissetmesi, güven sorunu yaşaması ve performans kaygısı yaşaması da vajinismus tedavisi içinde değerlendirilmelidir.
Kızlık zarı kültürel anlamda mutlaka korunması gerekli olduğuna dair telkinlerle kadında cinsel ilişki korkusunu arttırmaktadır. Kızlık zarı kutsal ve erişilmesi imkansız bir tabu haline gelmiştir. Kadın bilinçaltında kızlık zarını koruma içgüdüsü vajinismus belirtileri arasındadır. Bununla birlikte penisin vajinadan büyük olduğuna dair yanlış inanç ve cinsel bilgiler hurafelerin oluşmasını sağlayacaktır. Son olarak cinsel deneyimi olmayan pasif erkeklerde cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Eşler karşılıklı olarak sessiz anlaşma yaparak cinsellik uzun yıllar ertelenebilmekte ve vajinismus tedavisi gecikmektedir.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.    error: Content is protected !!