Psikoterapi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi nedir? sorusuna verilecek en güzel cevap, uzman eşliğinde kendini ve duygularını anlamlandırma yolculuğudur olmalıdır. Yani kırmızı koltuğa uzanıp psikoloğa iç dökmekten daha fazlasıdır. Kişilerin yaşadığı ve anlamlandırmakta zorlandıkları duygulara cevap bulmasına yardımcı olan, ona yol gösteren ve kendisiyle ilgili farkındalık kazanmasını sağlayan kişilere psikoterapist denir.

Psikolojik danışmanlık süreçleri, arkadaşınızla dertleşmekten öte bir olgudur. Arkadaşınız sizin duygularınıza tarafsız kalamayabilir. Sizi yönlendirip yanlış adımlar atmanıza neden olabilir. Ya da sizi yargılayıp utanmanıza neden olabilir. Ama psikoterapist sizi eleştirmez, yargılamaz, yanlış yönlendirmez. Çünkü o tarafsızdır. Ve meslek etiğine uygun hareket eder.

Danışana psikolog yardımı hangi durumlarda uygulanır gibi sorular genellikle kendilerini iyi hissetmeyen ve ruh sağlıklarını iyileştirme yolunda adım atmak isteyen kişiler tarafından sorulan sorulardır. İnsanlar yaşadıkça farklı olaylarla karşılaşıp daha fazla duygu ile tanışabilirler. Bazılarımız bu duyguların üstesinden kolayca gelebilirken bazılarımıza göre yaşadıklarımız her geçen gün büyüyüp bizi canlı bombaya dönüştürebilir. İşte böyle kişilerin yardım alması, duygularını yönetebilmek anlamında destek alması önerilir.

Psikoterapi Nasıl Yapılır?

Bu konu psikolog ve psikiyatrist mesleğine sahip uzmanların görevidir. Bu yüzden öncelikle bir psikologla bir araya gelip psikolojik danışmanlık sürecini başlatmanız gerekir. İlk danışmanlık seansı, diğerlerine göre daha farklı ilerler. Bu seans bir nevi tanışma ve sizi süreçle tanıştırma seansıdır. İlk seansta psikoloğunuz sizinle ilgili temel bilgileri öğrenir, neden psikolojik destek ihtiyacı duyuyorsunuz? Sorusunun cevabını ve seansların düzeni konusunda bilgilendirmeyi yapar. Yine bu seansta mahremiyet koruma belgesi imzalanıp psikoterapi ücretleri konusunda bilgilendirme yapılır.

İlk seans esnasında “Danışanın amacı ne? “sorusuna cevap aranır. Danışanın gelme sebebi ve beklentileri üzerine konuşulur. Danışanın öyküsü ve varsa önceden aldığı psikolojik yardım süreçleri hakkında bilgilendirmeler de yine bu ilk seansta yapılır.

Danışanlara psikolojik yardım konusunda hangi yöntemler kullanılır? Sorusuna pek çok farklı yöntem kullanılabilir diye cevap vermek doğru olacaktır. Ama her yöntemin içinde diyalog yöntemi ağırlıklı biçimde kullanılır. Terapi, psikoloğun yönlendirmesi ve danışanın anlattıklarına ve beklentilerine göre şekillenir. Psikoterapötik seansların her biri birbirinin devamı gibi dursa da aslında her seans kendine özeldir. Seansı belirleyen konuşulanlar ve danışanın hazır bulunuşluk durumudur.

Aile Danışmanı Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız sorunlarla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan kişilere en doğru desteği vermektedir. Halil Özgen hocamız hakkında danışanların yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Yaşadığınız sorunlar konusunda Halil Özgen hoca ve uzman psikolog ekibiyle Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE TERAPİ almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Psikoterapist Ne Demek? Psikoterapist Nasıl Olunur?

Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olup, 2 yıl yüksek lisans yapan kişilere verilen addır. Bunun için ilk olarak üniversitelerin psikoloji bölümünü bitirmeniz gerekmektedir. Elbette ki iyi bir psikoterapist olmak için bu kadar eğitimle yetinilmemeli, sürekli meslekte ilerlemeye yönelik yatırım yapılmalıdır.

Psikolojik destek açısından uzmanlaşmalı ve bu konuda verilen eğitimlere aktif biçimde katılınmalıdır. İşte Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi bünyesinde Halil Özgen ve psikolog ekibi bu yollardan geçmiş alanında uzmanlaşmış ve hala kendilerini güncellemeye devam eden psikolog ekibidir. Tezleri bildiri kitaplarında yayımlanan, makaleleri olan Halil Özgen’i ve ekibini örnek göstermek yerinde olacaktır. Eğer siz de en iyi psikolog arayışına girdiyseniz işte bu noktada tek isim olan Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi sizin adınıza en doğru tercih olacaktır. Üstelik merkezi Adana olan kurumumuz, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde de Halil Özgen ve geniş kadroları ile sizlere her zaman destek vermektedir.

Psikoterapi Yöntemleri Nelerdir?

Psikolojik danışmanlık süreçlerinde diyaloğun yanı sıra farklı psikoterapi yöntemleri kullanmaya da ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu psikolojik yardım yöntemleri içine dahil edilenlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Davranışçı terapi
 • Kişilerarası psikanaliz yöntemi
 • Kabul ve kararlılık terapisi
 • Şema terapi
 • Kişi merkezli terapi
 • Psikodrama
 • Oyun terapisi
 • Gestalt terapi
 • Yaşantısal aile terapisi
 • Öyküsel terapi
 • Stratejik aile terapisi
 • Öyküsel terapi
 • Kuşaklar arası aile dizimi terapisi
halilozgen02
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Bireysel Psikoterapi Nedir?

Bireysel olarak psikolog ve danışanın baş başa yaptığı terapidir. Yani sadece ikisi vardır. Ve konuşulanların mahremiyeti söz konusudur. Burada amaç, kişiye odaklanıp onun sorunlarını çözmesine destek olmaktır. Son yıllarda yaygınlaşan aile terapisini saymazsak bireysel psikoterapi yöntemi en bilinen ve en fazla tercih edilen yöntemdir.

Psikoterapi Ücretleri Ne Kadar?

Psikoterapi ücretleri ne kadar sorusunu sormaya başladıysanız yardım almaya hazırsınız demektir. Çünkü bu nokta artık karar almadan önceki noktadır. Ancak Psikoterapi Fiyatları ne yazık ki kişilerin gözünü korkutabilmektedir. Oysa sağlığa yapılan yatırımın kıymeti düşünüldüğünde bu soru değerini yitirecektir. Nasıl ki fiziksel sağlığımıza yatırım yaparken para ikinci plandaysa ruh sağlığı konusunda da aynısı olmalıdır.

Psikolog Seans Ücretleri için internet sitemizdeki telefon ya da whatsapp iletişim hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın ki seans ücretlerini belirleyen kriterler vardır. Ve merkezimiz bu anlamda size en uygun fiyatlı psikolog hizmetini sunacaktır.

Psikoterapi Merkezi

Farklı uzmanlık alanlarına sahip psikologların bir arada çalıştığı kurumsallaşmış yerlere verilen addır. Bu anlamda Türkiye’nin en iyi psikolojik Danışmanlık merkezi sıralamasına dahil olan Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi, online terapi ile de tüm Türkiye’de ve tüm dünyaya en kaliteli hizmeti sunan merkezdir.

Her biri isim yapmış uzman psikologlardan olan Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi psikologları psikolojik destek ihtiyacı olan kişilere, bireysel psikoterapi, aile terapisi, çocuk ve ergen terapisi ve daha pek çok konuda yardımcı olmaktadır.

Psikoterapi Randevu

Randevu almak isterseniz web sitemizdeki telefon ve whatsapp iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilir ve ihtiyacınıza uygun danışmanlık seansı için randevunuzu oluşturabilirsiniz. Önemli olan sizin karar vermeniz ve gerçekten istemeniz.

Psikoterapist Tavsiye

En İyi Psikoterapist arayışında olanlar, artık daha şanslı. Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde yüz yüze, diğer şehirlerde ise online terapi imkanı sunan Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi en çok tavsiye edilen psikolojik danışmanlık merkezi olarak bilinmektedir.

Bu anlamda internet sitemize girip yorumlarımızı okuyabilir ve bizi danışanlarımızın sözcüklerinden tanıyabilirsiniz. Eminiz ki kısa süre sonra siz de tavsiye etmek adına Halil Özgen ve uzman psikolog ekibini herkese söyleyeceksiniz.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


  error: Content is protected !!