Adana Vajinismus Çözüm Merkezi

Ögeyi Oylayın
(8 oy)

VAJİNİSMUS

Merhaba ben evlilik ve ilişki danışmanı Halil Özgen. Adana ilinde cinsel sorunlar ile ilgili çalışmalar yapmaktayım. Türkiye'de yaşayan evli çiftlerin %10'unda vajinismus sorunu yaşanmaktadır. Vajinismus kadının istemsiz kasılmalar sonucunda ilişkiye girememe durumuna yol açan cinsel sorun olarak tarif edilebilir. Yaşadığınız vajinismus sorununun nedenleri arasında başta korku ve kaygı olmak üzere birden çok sebep bulunabilir. Bu sebepleri aşağıdaki yazımızda tek tek açıklayacağız. Fakat unutmayın vajinusmus tedavisi % 100 olumlu sonuç vermektedir. Vajinismus tedavisi sürecinde verilen egzersizleri doğru olarak yerine getirdiğinizde bu hastalık sizin kabusunuz olmaktan çıkacaktır. Vajinismus tedavisi sürecinde bayan asistan eşliğinde cinsel terapist ile yaptığınız görüşmeler sonucunda mutlak suretle ilerleme kat edeceksiniz. Aşağıda yazımızı mutlaka okuyunuz. Adana ve Adana çevresinde yaşıyorsanız daha fazla bilgi için bizimle iletişim bilgilerimizi kullanarak iletişime geçebilirsiniz. 

Vajinismus Nedir?

Vajina ağzının tam bir bariyer oluşturacak hassasiyet ile istemsiz spazmodik kapanışı şeklinde tarif edilen bir cinsel ağrı bozukluğudur. Araştırmalar Vajinismus tedavisi süresi ile kişinin kişilik patolojisi arasında bir ilgi olduğunu göstermektedir. Kişilik özellikleri açısında vajinismus tedavisi 4 grupta incelenebilir. 

 • Birinci grupta hafif immatür kişilik özellikleri gösteren ve 3 seansta vajinismus tedavisi olanlar
 • İkinci grupta orta düzeyde nevrotik olan ve 3-6 seanslık sürede vajinismus tedavisi olanlar
 • Üçüncü grupta ciddi nevrotik özellikler gösteren ve 6 seanstan uzun sürede vajinismus tedavisi olanlar
 • Dördüncü grupta ise ciddi kişilik bozukluğu gösteren ve 10 seanstan uzun tedavi süresine rağmen tedavi olamayan veya vajinismus tedavisinden vazgeçen olgular yer almaktadır.

İlişkiye girememe sebepleri içinde en başında vajina girişindeki kas grubunun istem dışı kasılmalar sonucu cinsel birleşmenin olmaması durumu vardır. Kasılmalar istem dışı olarak gelişir. Kasılmalar bilinçli ise bu vajinusmus sorunu değil eş reddidir.

Cinsel terapist vajinismus tedavisi sürecinde evli çiftin ilişki ile ilgili yanlış inanç ve düşünceleri düzeltmesi gerekiyor. Örneğin, vajinismus sorunu yaşayan bir kadın vajinanın dar olduğunu düşünerek penisin içine giremeyeceği korkusuna kapılabilir. Ancak vajina esnek yapıda bir organ olduğundan penis büyüklüğüne göre şekil alarak, uzar, esner ve genişlediği cinsel terapist tarafından evli çifte anlatılmalıdır. Bir diğer korku ise kızlık zarı yırtılma, acıma veya kanama korkusudur. Vajinismus sorunu yaşayan bir kadın kızlık zarını vajina içini tamamen kapatan yapıda düşünebilir. Oysa kızlık zarı vajina içini tamamen kapatmaz, patlama ve delinme, yırtılma ve kanama yapmaz. Normalde ilişkide acı ve ağrı yoktur. Eğer kadın ilişkide ağrı hissediyorsa bunun nedeni vajina içinde yeterince ıslaklık oluşmadan penisin içine girdirilme çabası sonucu olur ki bu ağrı vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda değil tüm kadınlarda olur. Cinsel terapist bu durumun tükürük bezleriyle ıslanmadan yuttuğunuz bir lokmanın acı vermesi gibi olduğunu anlatmalıdır. Gerçekte kendini kasmayan ve yeterince ıslaklık yaşamış bir kadında vajinanın gerektiği kadar açılıp, genişler. Bu durumda ağrı veya kanama beklenmez. Hatta 10 kadından 4 tanesinde kanama hiç olmaz. 

Bir diğer yanlış inanç ise cinselliğin kötü bir şey olduğu bilgisidir. Daha çok küçük yaşta eteğini kapa, dikkatli otur, bacağını gösterme gibi komutlarla çocukluktan itibaren kendini kapatmayı öğrenen bu kadınlar büyüdüklerinde sadece bacağını değil, kendi bedenlerine ve ilişki konusunda da kapanma yaşarlar. Vajinasını tanımaktan bile utanan ve cinselliğe karşı olan bu kadınlar ilk gece korkusunu aşırı kaygı ile kendilerini kasarak yaşarlar. Tıpkı küçükken bacağını kapatarak kendini kontrol altına alan bu beyin, ilk gece korkusuyla bacağını kapatır ve kendini bilinçaltında cinsel ilişkiye kapatır. 

Vajinismus Neden Olur?

Cinselliğin konuşulmasını ayıp, günah sayarak cinsellik ile ilgili yanlış ve eksik bilgiye sahip olan bir kadına vajinismus tedavisi uygulanan cinsel terapi sürecinde ilk olarak evli çifte cinsellikle ilgili doğru eğitimin verilmesi gerekir. Çünkü vajinismus sorununun temelinde cinsel konularda kadının eksik veya yanlış bilgiye sahip olması önemlidir. Cinsellik konusunda güvensizlik duyan kadın erkek penisini gözünde çok büyütüp korku duyabilir. Vajinismusun nedeni olabilecek en çok görülen problem korku ve kaygı sorunudur. Çocukluk ve ergenlik döneminde bilinçaltımıza yerleştirilen kızlık zarı çok önemli ve mutlaka korunması gerekir, ilişki ayıp ve günahtır gibi komutlar kadının vajinismus olmasının nedenleri içinde açıklayabiliriz. Utanma duygusu kadını cinsellik konusunda baskılar. Bununla birlikte çocukluk zamanında yaşanmış olan taciz ve tecavüz gibi travmatik bir olay vajinismus nedeni olabilir. Vajinismus kadınının kişilik özellikleri de önemli nedenler arasındadır. Vajinismus olan kadın daha kaygılı ve benlik saygısı düşük, histerik kişilik özellikleri gösterdiği araştırmalarda elde edilen sonuçtur.

 Vajinismusun nedenleri olabilecek önyargılar şunlardır:

 • İlişki çok acı verir.
 • Kızlık zarı namustur ve mutlaka korunmalıdır.
 • Kızlık zarı delinen, yırtılan, patlayabilen ve kanayan bir organdır.
 • Cinsellik erkekler içindir ve onlara güvenmemek lazım.
 • Cinsellik kadın için zorunlu bir görevdir.
 • Kadın korku, kaygı ve öfkesini bastırmalıdır.

Vajinismusa Neden Olan Psikolojik Faktörler

Cinsel İlişkide Acı Duyma Korkusu

Erkek evlilik öncesi başka kadınlarla hazza odaklı ve hoyratça cinsel deneyimler yaşamış olabilir. Daha önce hiç ilişkiye girmemiş kadınına sert ve hoyratça yaklaşmaya kalkabilir. Kadın bu durumda acı hissedeceği korkusuna kapılabilir ve bacağıyla eşini itebilir. Yani özetle duygusal olarak kendini hazır hissetmeyen ve ön sevişme süresi kısa olan, sert ve kaba yaklaşımlarla ilişkiye zorlanan kadınlar acı duygusuna kapılabilir. Bunun sonucu olarak vajinismus gelişebilir.

Ailenin Cinselliği Kötü Olarak Göstermesi

Bir aile düşünün ki televizyonda cinsel içerik bulunan görüntü çıktığında hemen kanal değiştiriliyor, aile bireylerinde eşler birbirine dokunmaktan kaçınıyor ve sevgilerini yeterince ifade edemiyor, cinselliği yok sayıyor ve kötü bir şey olarak gösteriyor. Bu ailede cinsellik sadece erkeklerin hayvani ihtiyacı olarak görüldüğünden kızlarda cinsellik olumsuz bir yaklaşım olarak algılanıyor. Bu ailede cinsellik kızlar adına ayıp, günah ve yasak kavramıyla özdeşleşmiştir. Cinselliğe soğuk yetiştirilmiş ailede kadının vajinismus olma ihtimali de artıyor.

Pasif Anne Modeli

Sürekli hakarete uğrayıp, dayak yiyen ve ilişkiye zorlanan anne, kızının gözünde oldukça zayıf bir model oluşturur. Bu durum ileride bilinçaltında baba gibi görülen kocanın kendisine şiddet göstereceği düşüncesi ve kadının cinsel obje olarak algılanması ile kendisini annesinin yerine koyacaktır. Bunun sonucunda vajinismus ve ilişkide itme meydana gelebilir.

Sert ve Aşırı Otoriter Baba

Kız çocuğunun baba modeli tarafımızca önemlidir. Sosyal olmayan, fiziksel ve sözel şiddet uygulayarak evde sürekli baskı oluşturan bir baba düşünün. Baskı uygulamak uğruna sürekli ceza veren alkolik ve psikopat bir baba vajinismus nedenleri arasında yerini almaktadır. Böyle bir baba le kızı arasında duygusal ilişki kurmada zorluklar görülecektir. Unutmayın kızıyla problemli bir baba vajinismus için önemli bir nedendir. Hatta yapılan bir araştırmada vajinismus olan kadının %70'inde böyle bir baba modeli mevcuttur. Hatta bu baba modeli kızın cinsel kimlik karmaşası yaşamasına sebep olduğundan lezbiyenliği bile tetikleyebilir. Vajinismuslu kadının bir bölümü eşcinsel eğilimler göstermektedir. Bu kadınlar bir erkek ile ilişkiye zorlandığında vajinismus ortaya çıkabilir. 

Taciz ve Cinsel İstismara Uğramak

Çocuklukta cinsel istismara ve tacize uğramış kız çocuğunda sürekli tecavüze uğrama korkusu gelişir. Evlendiklerinde bu korku değişmediğinden eşlerini ilişkide itme davranışı gözlenecektir. Yani cinsel istismar ve taciz vajinismus sorununda önemli bir nedendir.

Cinsel Organa Dokunamama

Utanç veya iğrenme duygusuyla kendi vajinasına bakamayan, dokunamayan kadınlar ilişkiyi kötü bir şey olarak görebilir ve vajinismus olabilirler. Bu utanç duygusunun üzerine giderek vajinasına bakabilmeleri ve dokunabilmeleri gerekir. 

Mutsuz Evlilik, Zorla Evlendirilme, Eşini Sevmeme, Eşle Uyumsuzluk Ve İletişim Sorunu

İstemediği kişi ile zorla evlendirilen kızlar, eşiyle uyumsuzluk yaşıyor ve sevemiyor. İletişim sorunu da evliliğe eklenince mutsuz evlilik ile birlikte ilişkiden kaçma davranışı gözlenebilir. Bu durumdaki vajinismus sorununu çözmek için çiftler arasındaki çatışmalar, anlaşmazlıklar ortadan kaldırılmalıdır.

Katı Dini İnançlar

Bir ailede cinselliğin konuşulmasını ayıp ve günah olarak görülmesi ahlak konusunda ebeveynlerin katı tutumuna neden olur. Kız çocuğu katı dinsel ahlaki şartlanmada ilişkiden kaçınma ile cinsel istekleri arasında çatışma yaşayacaktır. Suçluluk ve utanç duygusu diğerlerine göre daha fazla olan kadın çatışmayı çözmek adına bilinçaltında ilişkiden kaçınmayı tercih edecektir.  

Cinsellikte Performans Kaygısı

Kadın ilişki konusunda başarısız olmaktan korkabilir, endişe duyabilir. Olumsuz duygular ve performans kaygısı ilişkide başaramam, ilişkiye girmem, yetersizim, güvenim yok, eşimi mutlu edemeyeceğim gibi düşünceler vajinismus tedavisinde dikkate alınması gerekir. 

Kızlık Zarını Kaybetme Korkusu

Evlenene kadar korunması konusunda anne ve babası tarafından çok fazla baskı yapılan kızlık zarı, evlendikten sonra yerini kaybetme korkusuna bırakarak vajinismus rahatsızlığına neden olabilir. Çocukluk ve ergenlik boyunca kızlık zarını koruma konusunda çok fazla telkin alan bir kadın, evlendiğinde bilinçaltında kızlık zarını koruma duygusu yaşayabilir. Kızlık zarı kutsallaşmıştır ve o masumiyeti temsil etmekte olduğu için vajinismus sorunu başlayacaktır. 

Hurafe ve Tabu, Yanlış İnanış ve Cinsel Bilgi

Vajinismus tedavisi süresinde kadınlardan penisin vajinaya büyük olduğu ve çok fazla acı duyacağı düşüncesini çok hissederiz. Vajinismus olan kadın biraz daha ileri giderek kendi vajinasını diğer kadınların vajinasından küçük olduğunu düşünebilir. Mastürbasyon sadece erkekler içindir düşüncesi de bu yanlış inanç ve hurafelerin içinde yer alacak ve vajisinmus tedavisinde mutlaka ortadan kaldırılacaktır.

Pasif, Bağımlı Eş

Cinsel deneyimi az ve daha önce kadınlarla cinsel ilişki kurmamış pasif bir erkek modeli de birleşme olayından kaçmakta ve vajinismus sorununu ortaya çıkarmaktadır. Karşısında deneyimsiz bir erkek gören kadın bu durumdan rahatsızlık duymaz. Bu sayede her iki eş arasında sanki gizli bir anlaşma varmış gibi ilişkiden kaçmak adına birleşmeyi sürekli ertelerler. 5 yıllık vajinismus hikayesi olan kişilerin durumu buna örnek olarak verilebilir. Evlilik öncesi uzun tanışma dönemlerinde erkek ve kadın ilişkiye girmekten davranışı gösterirler. Bu ilişkiler öpüşmekten öteye gitmemiştir. Özellikle pasif bir erkek evlilik öncesi dönemde kız arkadaşından ilişki anlamda kaçınma davranışını ortaya koyabilir. Bu erkekler evlilik sonrası eşlerinin ilişkide gösterdikleri korku ve itme davranışının üstüne gidip problemi çözmek yerine ilişkide ketlenmekte ve cinsel başarısızlık endişesiyle eşlerinden uzaklaşmaktadır. İlişkide yaşanan bu başarısızlık sonucunda cinsellik uzun yıllar boyunca ertelenmektedir.

Gebelik Korkusu

Hamilelik sonucu bebeğin vajinadan çıkacağı düşüncesi de gebelik korkusu oluşturmakta ve ilişki sırasında bilinçdışı olarak kadının kasılmasına dolayısıyla vajinismusa neden olmaktadır.

Obsesif Veya Borderline Kişilik Özellikleri Taşıma

Temizlik takıntısı ve fobileri olan kadınlarda vajinismus görülme olasılığı vardır. Takıntılar ve zorlantılar kadının mükemmeli yakalama arzusu da kasılmalara neden olabilmektedir. 

 Vajinismuslu Kadının Duygusal Özellikleri

 • Yapamayacağına duyulan inanç ile ortaya çıkan suçluluk duygusu
 • İlişki sırasında kadının eşinden utanç duyması
 • Kendine yöneltilen nefret duygusu
 • Başaramadığını düşünerek hayal kırıklığı duyması
 • Anne ve babanın çocuk isteme arzusuyla sıkıştırmasından duyulan korku
 • İstekte azalma duygusu

 Vajinismuslu Kadının Genel Özellikleri

 • Kaygı ve olumsuz düşünceler
 • Kuralcılık ve titizlik 
 • Pasif ve öfkeyi dışa vuramazlar.
 • Anneye bağımlılık vardır ve dışa kapalı
 • Onaylanmayı sever
 • Dişçi ve iğne korkusu vardır
 • Çocukluk ve ergenlik döneminden kalama korkusu vardır. Hatta çocuksu davranışlar sergileyebilirler. 
 • Duygusal yönden sağlıklı gelişim gösteremeyebilirler.
 • Erkek figürünü saldırgan olarak görebilirler.
 • Çocuklukta alt ıslatma ve uyku sorunu görülebilir. 
 • Cinsellik kötü olarak algılanır
 • Vajinasına dokunmaktan kaçınırlar.

 Vajinismus Tanısı ve tedavisi

Cinsel terapist kadına geçmiş ile ilgili ve şu anki yaşadığı durumlar ile ilgili sorular sorarak vajinismus tanısı koyar. Bu tanılamayı kolaylaştırmak için çiftler seanslara birlikte katılıp sorunu açık olarak bahsetmeleri gerekecektir. Çiftler cinsel terapist yerine başka tıp alanına müracaat edecek olurlarsa teşhis koymada hatalar meydana gelebilir. Bu nedenle vajinismus tedavisi için mutlaka bir cinsel terapist ile tedavi olması doğru olacaktır. Tedavi sürecinde çiftler vajinismus ile ilgili rahatsızlık adına her şeyi anlatmalıdırlar. 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın