Adana Evlilik Sorunları Çözüm Merkezi

Ögeyi Oylayın
(8 oy)

EVLİLİK SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ

Merhaba ben Halil Özgen. Aile bireylerine yaşadıkları problemlerin çözümü noktasında Adana ilinde Özel bir Aile Danışmanlığı Merkezinde Aile ve Evlilik danışmanı olarak çalışmaktayım. Bugüne kadar “Evlilikler ve İlişkiler” üzerine aileler ve çiftlerle birlikte etkili çalışmalar yaptım. Adana'daki çiftlere, evlilik sorunları ve çözümleri adına evlilik öncesi ve sonrası danışmanlık yaparak kördüğüm olmuş ilişkileri yeniden yapılandırıp aile kurumunu ilk günkü gibi aktif hale getirmeyi hedefledim. Türkiye genelinde ve Adana'da çiftlere “Hak Ettikleri Aşkı Yaşaması” adına seminerler ve grup programı düzenleyerek sosyal proje olan "Evlilik Okulu" programını hayata geçirdim. Evlilikte iletişim problemleri ve çözümleri adına çiftlere Aile İçi İletişim konusunda etkili yöntemler kullanıyoruz. Çift ve Evlilik danışmanı olarak evlilikte aldatma konusunda eşlerin nasıl tavır alması ve nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda imago evlilik terapisi uygulayarak problem yaşayan çiftlere hızlı ve etkili çözümler önermekteyim. Aşağıda yapmış olduğum çalışmalardan derlemiş olduğum faydalı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Daha fazla bilgi için bizimle üstteki iletişim bilgilerini kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Evlilik Nedir?

Evlilik terapisti yaklaşımıyla tanımlamam gerekirse "EVLİLİK ruhsal ve fiziksel bütünleşme demektir. SEN veya BEN yerine BİZ olabilmeyi gerektirir. BİZ olabilmek ise ilk önce SEVGİ, sonra bu sevginin vermiş olduğu ANLAYIŞ, ardından bu anlayışın temel dayanağı olan SAYGI, devamında bu saygının oluşturduğu DÜŞÜNCE ve bu düşünceden yola çıkan SORUMLULUK VE FEDAKARLIK gerektirir." Ben burada problem çözümünde etkili olan sorumluluk ve fedakarlık kelimelerini biraz açayım. Eşiniz hastalandığında onu hastaneye götürmek, tedavi ettirip, ilacını almak ve eve getirmek sorumluluktur. Ancak başında sabaha kadar beklemek ise fedakarlık. Evlilik öncesi anlamlı olan fedakarlık kelimesi ne yazık ki evlilik sonrası zamanla anlamını yitiriyor. Geriye bir tek sorumluluk kalıyor. Sorumluluk zaten aile kurumunun temelini oluşturur. Çalışmak, para kazanmak, yemek yapmak, çocuk bakmak, çamaşır ve ütü yapmak çiftlerin sorumluğundadır. Evlilik ve Aile Danışmanı olarak evli çiftlere tavsiyem yolunda gitmeyen herşeyi tartışın. Çünkü tartışmalar evliliğin gübresidir. Ancak eşinize tepki göstereceğim diye sorumluluklardan kaçmayın. Aile içerisinde çatışma ne kadar büyük olursa olsun, sorumluluk konusunda asla geri çekilmeyin. Bu kurum çalışmalı ve aile gemisi mutlaka su üstünde tutulmalıdır.

Evlilik Sorunları

Nişanlılık dönemi bitti ve evlendiniz. Evlendikten sonra eşiniz değişti mi? Tanıdığınız o mükemmel insan nereye gitti, diye şaşkınlık yaşadınız mı? Unutmayın ki insanlar "Eşlerinin ihtiyaç ve isteklerini karşılamak adına değil kendi duygusal ve ruhsal gelişimlerini daha da ileriye taşımak" üzere evlenirler. Yani evlilik öncesi size mutluluk pastasından ikram eden eşiniz, evlendikten sonra bu pastadan kendi payına düşenin derdine düşer. İşte evlilik sorunları tam da burada başlar.  Evlilikte sorun çıkarmak çok kolaydır. Çiftler için zor olan problem çözmektir. Birincisi her kişinin, ikincisi er kişinin hakkıdır. Ama parmağınıza taktığınız yüzüğün anlamı bu değil mi? İyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta derken eşiniz bu yüzük ile size yetkiyi vermiş. Bir bakıma yüzüklerin efendisi sizsiniz. Ancak bu yüzüğün hakkını vermek her zaman kolay olmuyor. Böyle anlarda çözüm için evlilik terapisi almanız en doğru karar olacaktır. Evlilik terapileri ile içinden çıkamadığınız problemler ile nasıl mücadele edeceğinizi öğrenebilir ve etkili problem çözme teknikleri ile geleceğe daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Evlilik sorunları konusunda iletişim problemleri, aile içi şiddet, aldatma, aile büyüklerinin müdahalesi, cinsel sorunlar, ekonomik nedenler, aşırı kıskançlık, eşlerin kişilik yapısının birbirine uymaması, problem çözme tekniklerini bilmemeleri, eşlerin birbirlerine yeterli ve kaliteli zaman ayıramaması, işkolik ve çok çalışan bir eş, alkol, kumar ve madde bağımlılığı vb. nedenler sayabiliriz.

Evlilikte Boşanma Sorunu?

Eşler arası çatışma oldukça sinir bozucudur. Aslında hemen her ailede problem vardır. Fakat bazen bu problemler çözümsüz hale gelebilir ve birbirlerini değiştirmeyi çoğu zaman başaramayan çiftler evlilikte yaşanan sorunların çözümü konusunda boşanma yolunu çare olarak görmekteler. Özellikle aldatılan kadın ve ya erkek aldatmayı affedemiyor ve hızlıca boşanma yoluna gidiyor. Ama şunu ifade etmek gerekirse aldatma psikolojisine göre eşinizin itmesi ve dışarıdakinin çekmesi kuralı vardır. İyi bir boşanma kötü bir evlilikten daha iyidir ama yine de doğru karar almak adına evlilik terapisi almanız doğru olacaktır. Adana'da çalışan evlilik ve aile danışmanı olarak çiftlerin dikkat etmelerini istediğim husus, boşanma kararı almadan önce bireylerin akıl ruh sağlığı yerinde olmasıdır. Depresif, öfkeli, kaygılı ve tükenmişlik sendromu sergileyen bir kişinin ruh hali ile boşanma konusunda aldığı karar isabetsiz hale gelebilir. Boşanma kararı almak iyi-kötü, doğru-yanlış arasında mukayese etme yeteneğimizin olmasını gerektirir. Yani sağlıklı bir düşünce sistemimiz olması gerekir. Bu yüzden bizler evlilik terapisi süreçlerinde çiftlerin ruh sağlığını da gözlemleme şansı elde ederiz.

Evlilikte İletişim Sorunları?

Günümüzde boks sporunun bile kuralı varken aile içerisinde kavga etmenin de kuralı olmalı değil mi? Kuralları ve sınırları belli olmayan suçlama, aşağılama ve eleştirme eğilimi yüksek olan bir tartışmada çiftler birbirlerine acımasızca davranacaktır. Böylesi durumlarda aile içerisinde yaşanan problemler aşılamaz ve kavgalar giderek artıyor olacaktır. Birçok ilişkide eşler, çözülmesi imkansız hale gelmiş problemlerden dolayı artık birbirleriyle çok nadir olarak konuşuyorlar. Konuşma gereği hissettiklerinde ise konuşmaktan çok bağırıp çağırıp kavga ediyorlardır. Artık eşler birbirini dinlemez ve meydana getirdikleri olumsuz süreçleri fark etmezler.  Çoğu çift bu süreçte evliliklerini yıpratmakta olduğunun fark eder ancak aile evlilik terapisti yardımı almayı düşünemezler. Ancak giderek yıpratılan ailelerde eşlerin ümidi tükenmekte, sabrı azalmakta, tahammülleri düşmekte, sevgi azalmakta ve saygı sınırı da aşırı derecede zorlanmaktadır. Çaresizliğin çaresi. Keşke çiftler bu durumun olumsuz yönlerini erkenden fark edip evliliklerini daha fazla yıpratmadan aile ve evlilik danışmanı yardımı ile destek almayı düşünseler ve tahammülleri bitirmeden ailenin temeli olan sevgi ve saygıyı korumuş olsalardı. 

Eşler arasındaki iletişimi sona erdiren bir başka sinsi sebep daha vardır. İçimize attığımız sıkıntılardan söz ediyorum. Bazen eşlerimizden sakladığımız ve ifade edemediğimiz şeyleri görmezden gelmeye çalışırız. Bazen eşimiz bize kızar diye, bazen alaya alır diye, bazen de karşı tarafı incitmekten korktuğumuz için konuşmayız. Mesela, eşimizi kırmamak için yemeğe fazla tuz koyduğunu söylemekten çekinebilir veya koktuğu için duş alması gerektiğini söylemekten utanabiliriz. İçimize attığımız problemler bir zaman sonra bizi sessiz biri yapsa da geriden gelen bu birikmişlik ile ani bir patlama ile tüm engelleri yıkıp, agresif, eleştirel, suçlayıcı ve kırıcı bir hal alabiliriz.

Ama ne olursa olsun, bir aile ve evlilik danışmanı ister iletişim sorunu olsun, ister aldatma ve şiddet olsun, çiftlerin evliliklerini yeniden yapılandırmak suretiyle yeni başlangıçlar yapabilmelerini sağlayacaktır. O yüzden çiftlere tavsiyemiz beyaz sayfa dedikleri yeni bir başlangıca kalıcı ve sağlıklı bir şekilde girmek istiyorsanız mutlaka aile ve evlilik terapisti desteği alarak problemlerin yeniden yapılandırmasını sağlayın. Bu sayede halı altına atılmış problemlerin üstünde değil, halının altını açmaktan korkmayan ve problemlerle baş edebilecek, her problemi rahatlıkla tartışabilecek çiftler haline gelmiş olursunuz.

Evlilik Sorunları Çözümleri?

Sizler evlilik terapisti yardımı ile eşiniz ile aranızda ortaya çıkan veya aile çatısında çıkabilecek her türlü problemleri çözmeyi öğreneceksiniz. Ancak bunun için kararlı ve istekli olmanızı ön şart olarak görürüz. Evlilikte yaşanan sorunlar her zaman vardır. Giderilemeyen bu sorunlar ileride kangren haline gelecek ve daha büyük zararlar verecektir. Ortada bir sorun varsa çiftler bu sorunu birlikte ortadan kaldırabilmeleri adına öncelikle sorunun varlığını kabul etmeleri gerekiyor. Her iki tarafta elini taşın altına sokmalı ve mutlu bir yuvaya giren bir virüsü yayılmadan ortadan kaldırmalıdırlar. Geç kalındığı taktirde ise evlilik ve aile danışmanı olan bizler konuya dahil olup çiftler arasındaki bu problemleri ortadan kaldırmak adına mutlaka yardımcı olacağız. Ancak tavsiyem geç kalınmaması yönündedir. Kangren haline gelen problemleri aşmak daha fazla çaba harcamamızı gerektirecektir. Bizler Adana'da çiftlere psikolojik danışmanlık hizmeti vererek sağlıklı ve mutlu bir ailenin yeniden sağlanması adına destek olmaya devam edeceğiz. Unutmayın ki bu dünyada tek bir amacınız var. O da mutlu olmaktır. Mutlu olmayı siz de herkes kadar hak ediyorsunuz. O halde hak ettiğiniz aşkı ve mutluluğu yaşamak adına biraz daha çaba harcamalısınız. 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın